Aż cztery dni, od 24 do 27 lipca potrwa tegoroczna Cracovia Sacra. Zwykle noc ta odbywa się w połowie sierpnia, jednak w tym roku jej termin przeniesiono. Jej organizatorzy, czyli Miasto Kraków i Kuria Metropolitalna chcą, aby była ona wprowadzeniem w nastrój Światowych Dni Młodzieży oraz przedstawieniem bogactwa sakralnego Krakowa wszystkim pielgrzymom. Hasłem przewodnim tegorocznej nocy będzie Cracovia Altera Roma (Kraków Inny Rzym).

Inauguracja 9. edycji Nocy Cracovia Sacra zaplanowana została na niedzielę, 24 lipca na godzinę 18:30 w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Koncert Inauguracyjny rozpocznie się o godzinie 19:00. Najpiękniejsze arie sakralne świata, chorały i modlitwy zaśpiewają: Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Joseph oraz soliści: Nina Nowak i Rafał Gudyka.

Tego samego dnia zapraszamy do Bazyliki Bożego Ciała, gdzie o 20:00 odbędzie się koncert „U źródeł chrześcijaństwa. Koncert dla uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski”. Również w niedzielę zaplanowano pokaz „Papieski splendor” – będzie można zobaczyć medalion z wizerunkiem papieża Klemensa X, dzieła jednego z najwybitniejszych artystów barokowych w Europie, włoskiego rzeźbiarza i architekta – Giovanniego Lorenza Berniniego. Medalion pochodzi z kolekcji prywatnej. Jest to pierwszy w Polsce pokaz dzieła tego artysty. Oddział Muzeum Narodowego przy Pl. Sikorskiego zaprasza także na zwiedzanie ekspozycji obejmującej osiem wieków malarstwa i rzeźby europejskiej, od XII do XX wieku (prezentacja m.in. obrazów Paola Veneziano, Lorenza Lotto i Pietera Brueghela).

Warto zwrócić szczególną uwagę na prapremierę opery „Joanna D’Arc” przygotowaną przez krakowski Teatr Scena STU, która odbędzie się we wtorek 26 lipca w wyjątkowym wnętrzu kościoła Piotra i Pawła. Spektakl reżyseruje amerykańska kompozytorka Noa Ain, która jednocześnie jest autorką muzyki oraz libretta. „Joanna D’Arc” to wyjątkowy w repertuarze Teatru STU spektakl, nawiązujący do muzycznych tradycji krakowskiej sceny. Historia francuskiej bohaterki i świętej Kościoła, zaprezentowana zostanie w wyjątkowej formie muzycznego monologu – opery na jeden głos. W krakowskim przedstawieniu w roli Joanny D’Arc wystąpi znakomita sopranistka Marzena Lubaszka.

W ramach Cracovia Sacra odbędzie się także premiera spektaklu „Kiedy Polska była chrzczona”, ilustrujący tańcem i pantomimą pojawienie się form ceremoniału i etykiety kultury zachodniej na słowiańskim dworze Mieszka I. Przedstawienie zostanie pokazane w poniedziałek 25 lipca o godz. 21:00 na scenie plenerowej na Rynku Głównym. Tancerzom Baletu Dworskiego Cracovia Danza towarzyszyć będą muzycy: Maria Pomianowska z zespołem instrumentalnym oraz oktet wokalny Octava Ensemble. Kostiumy będą nawiązywały do ikonografii średniowiecznej oraz do kultury słowiańskiej. Autorką inscenizacji i choreografii jest założycielka i dyrektorka Cracovia Danza Romana Agnel.

W czasie 4 dni i nocy będzie można zwiedzić wiele ciekawych, na co dzień niedostępnych miejsc. Na zainteresowanych czeka m. in. zwiedzanie skarbca klasztornego w Bazylice Bożego Ciała, możliwość obejrzenia najcenniejszych eksponatów ze zbiorów oo. Dominikanów w Krakowie, zwiedzenia wystawy „Kolory Prawosławia”, „Jerzego Nowosielskiego Ikonostas w Cerkwi Prawosławnej p. w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny” w Cerkwi przy ul. Szpitalnej i wiele, wiele innych.

Wszystkie wydarzenia nocy Cracovia Sacra dostępne są za darmo, z kolei pielgrzymi będą mogli za okazaniem identyfikatora pielgrzyma zwiedzić za darmo krakowskie muzea.

Szczegółowy program nocy Cracovia Sacra dostępny jest TUTAJ.

wm/mat. prasowe