Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi" adresowany jest do reżyserów stawiających pierwsze artystyczne kroki. O Krakowską Nagrodę Filmową – 100 000 USD – walczy w tym roku 10 filmów z całego świata. Zasadą festiwalu jest, że przewodniczącym konkursu głównego zostaje Polak. W tym roku zaproszenie organizatorów przyjął Krzysztof Zanussi. Obok Polaka, w jury zasiądą: Dick Pope, operator, stały współpracownik Mike’a Leigh i autor zdjęć do teledysków m.in. Queen, The Clash; Lynne Ramsay, reżyserka m.in. „Musimy porozmawiać o Kevinie” oraz Brigitte Lacombe (fotografka gwiazd).

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych startuje 10 polskich produkcji z ostatniego roku. Dla najlepszego filmu zostanie przyznana Nagroda Kulczyk Foundation w wysokości 300 000 złotych. To o 200 tysięcy więcej niż w zeszłym roku! W konkursie zmierzą się m.in. takie tytuły jak: „Nowy świat” (reż. Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski, Michał Wawrzecki), „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego, „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza, „Demon” Marcina Wrony czy „Czerwony Pająk” Marcina Koszałki. Wręczone zostaną również nagrody aktorskie za najlepszą rolę męską i żeńską ufundowane przez partnerów festiwalu - Albert Riele oraz Gino Rossi. Jak co roku widzowie mogą głosować na swoje ulubione filmy z festiwalowych konkursów. Twórcy zwycięskiego obrazu otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 PLN. Laureatów poznamy 7 maja, podczas Gali Zamknięcia Festiwalu.

W programie Festiwalu pojawiły się trzy nowe sekcje specjalne: "Strach się bać", "Tylko dla dorosłych?", "Do utraty tchu". Na dużym ekranie zobaczymy nietypowe, przekraczających konwencje gatunku horrory, przyjrzymy się uważnie ekstremalnym postawom, skrajnościom i pasjom, w końcu opowiemy o dorosłości w niekonwencjonalny, a przy tym pełen humoru sposób.

Kolejna nowość to SerialCon - szereg interesujących prelekcji, dyskusji panelowych i wykładów przygotowanych przez fanów seriali, krytyków, dziennikarzy, naukowców i youtuberów. Perspektywa fanowska połączy się z akademicką i branżową.  O pracy nad serialami opowiedzą ich twórcy, zarówno ci stojący przed kamerą – aktorzy – jak i ci sterujący serialowym światem zza kamery: scenarzyści, reżyserzy i producenci.

NETIA OFF CAMERA to również prawdziwe klasyki i najgłośniejsze tytuły ostatniego roku prezentowane w ramach Kina na Placu Szczepańskim. Zobaczymy takie tytuły jak: „The Million Dollar Hotel” (2000), „Buena Vista Social Club” (1999), „Last Days” (2005), „Performer” (2015), „45 lat” (2015) czy film „Imigranci” – laureat ubiegłorocznej canneńskiej Złotej Palmy. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

Z mistrzami drugiego planu związana jest inna festiwalowa aktywność. Kolejny raz częścią Festiwalu jest OFF CAMERA PRO INDUSTRY to wydarzenia adresowane do profesjonalistów związanych z polską i międzynarodową branżą filmową. To miejsce, w którym filmowcy mogą nawiązać kontakty i podnieść swoje kwalifikacje, ucząc się od najlepszych specjalistów z całego świata. Wszystko to w swobodnej atmosferze Krakowa i Festiwalowego Centrum w Pałacu Pod Baranami od 4 do 6 maja. Hasło tegorocznej edycji to „Poczuj to na własnej skórze”. Więcej informacji o programie i karnetach można znaleźć na www.offcamera.pl.

W.M./mat. prasowe