Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Narodowe czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Czytała też Małopolska

  • Kultura
  • date_range Środa, 2016.08.31 10:32 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:43 )
W sobotę 3 września cała Polska czytałała „Quo vadis”. Do wydarzenia zgłosiły się szkoły, biblioteki, muzea i inne instytucje kultury.

Henryk Sienkiewicz w "Quo vadis" opisał ludzką naturę; jest w niej miłość, wielki duch, ale jest też to co ujmuje nasze serca, zwycięża dobro - podkreślił prezydent Andrzej Duda inaugurując w sobotę Narodowe Czytanie. W tym roku do czytania wybrano właśnie "Quo vadis".

Inaugurując Narodowe Czytanie prezydent z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przeczytali w Ogrodzie Saskim dwa wybrane przez siebie fragtmenty powieści.

Wcześniej mówiąc o "Quo vadis" prezydent zaznaczył, że jest to "bardzo ludzka" powieść. "Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu, co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę, bo jest tam i miłość, i jest pożądanie, i jest wielki duch, ale jest też nienawiść, okrucieństwo, ale przede wszystkim to co ujmuje nasze serca i to co zawsze wlewa otuchę - zwycięża dobro" - powiedział.

Duda przypomniał, że w "Quo vadis" zwyciężyło dobro, które nie miało siły militarnej. Miało jednak - jak zauważył - siłę ducha, siłę wiary. "Może właśnie dlatego Polacy jeszcze w tamtym okresie pod zaborami, kiedy Polski nie było, a Sienkiewicz napisał swoja powieść, tak bardzo ją pokochali" - ocenił.

"Bo jakże to było wtedy dla nich znajome. Nie mamy siły, ale mamy wiarę, nie mamy władzy, ale mamy ducha. Jesteśmy nawet gotowi za ta naszą wiarę, w Polskę, polskość, za tą naszą wiarę chrześcijańska oddać życie, czyli kwintesencją tego co w tej powieści jest zawarte. Choć nie jest to powieść wprost mówiąca o Polsce i nie jest to powieść wprost mówiąca o Polakach" - powiedział prezydent.

Zwrócił również uwagę na to, że powieść Sienkiewicza jest tak uniwersalna, iż przetłumaczono ją na ponad 50 języków w 60 krajach. "Jest więc nie tylko powieścią polska, jest dziś dziełem światowej literatury" - podsumował.

Publiczne czytanie "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza odbyło się w sobotę w ponad 2 tys. miast i miejscowości w całej Polsce. Zorganizowano je także w Senacie. Na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego fragmenty powieści czytali dziennikarze oraz przedstawiciele związków harcerskich.

 

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza - w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

 

 

PAP/bp

To już po raz piąty w historii Tarnowa, mieszkańcy włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Narodowe czytanie". Tym razem, na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego punktualnie o godzinie 14 rozpoczęła się lektura "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Sami tarnowianie przekonują, że lubią czytać. Co ciekawe - nie zawsze w ojczystym języku...

W akcje głośnego czytania narodowej lektura włączyło się blisko 100 tarnowian. Oprawę muzyczną dla wspólnej lektury zapewnił żeński kwartet Con Fuoco. W akcji wspólnego czytani uczestniczyły także biblioteki między innymi z Dąbrowy Tarnowskiej, Brzeska i Radłowa.

Także w Krakowie mieszkańcy, aktorzy i bibliotekarze podejmowali się  interpretacji fragmentów powieści...

Tak było m.inn w parku Ratuszowym . Po wspólnym czytaniu odbyła się gra terenowa "śladami Sienkiewicza".

 

 

 

 

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Dzięki temu „Quo vadis” można  było przeczytać w ciągu jednego dnia. Pozwoliło to także wybrać konkretne rozdziały, które mogły być czytane niezależnie od pozostałych.

Inicjatorem akcji, jak co roku, jest Prezydent RP. "Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis” 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą" – napisał w liście inaugurującym akcję prezydent Andrzej Duda. 

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Oto lista wydarzeń, które odbyły się  w największych miastach Małopolski:

KRAKÓW

Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida

os. Złotego Wieku 14

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Al. Jana Pawła II 39

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

os. Górali 5

Zespół Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego

Ułanów 3

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie - Filia 6

ul. Dobrego Pasterza 6

Park Ratuszowy

os. Szklane Domy

Klub Jagielloński

Rynek Główny 34

Podgórska Biblioteka Publiczna w Krakowie

Powroźnicza 2

Krowoderska Biblioteka Publiczna; filia nr 5

Radzikowskiego 29

Krowoderska Biblioteka Publiczna filia nr 34

ul. Opolska 37

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie Filia nr 17

Brodowicza 1

Krowoderska Biblioteka Publiczna. Biblioteka Główna

Królewska 59

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Rajska 1

Gimnazjum na 16

Konarskiego 2

Liceum i Gimnazjum im. B. Jańskiego

Niepodległości 19

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie Filia nr 16

al. Pokoju 33

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie

Al. F. Focha 39

 

TARNÓW

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Krakowska 10

 

NOWY SĄCZ

Nowosądeckie Planty przed pomnikiem Adama Mickiewicza

 

ZAKOPANE

Miejska Biblioteka Publiczna w Zakopanem

os. Łukaszówki 4a

Restauracja "U Wnuka

Kościeliska 8

 

OLKUSZ

Rynek Główny

 

OŚWIĘCIM

Miejska Biblioteka Publiczna im.Ł.Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI

ul. Nojego 2B

 

WADOWICE

I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity w Wadowicach

Mickiewicza 16

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

Kościelna 7

Pełna informacja natemat Narodowego Czytania "Quo vadis" oraz lista miejsc w Małopolsce znajduje się TUTAJ.

wm/mat. prasowe

 

Rękopis powieści "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza udostępniony zwiedzającym w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Bezcenny dokument opuścił skarbiec Biblioteki Narodowej tylko na jeden dzień z okazji akcji Narodowe Czytanie. Rękopis to 312 wypełnionych drobnym pismem kart, uzupełnionych uwagami naniesionymi przez autora.

Fragmenty Quo Vadis zabrzmiały  w wielu miastach w Małopolsce, także w Nowym Sączu. Narodowe czytanie powieści Henryka Sienkiewicza odbyło się przy pomniku Adama Mickiewicza na miejskich plantach. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, które nie wyobrażają sobie życia bez książki.

.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 07:53

    Kolejny etap rekrutacji do pierwszych klas szkół podstawowych

  • 07:46

    W Krakowie powstanie trzecia tężnia solankowa

  • 07:17

    Tarnów: Kamienica Szczepanika domem dziecka? Jest apel, aby tego nie robić

  • 06:02

    Wiadomości komunikacyjne Radia Kraków 24.04

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię