|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Muzeum w Tarnowie kupuje "Cygankę trzymającą karty" Wojciecha Weissa

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego obraz prezentowany na stałej ekspozycji w Muzeum Etnograficznym jako depozyt stanie się własnością kolekcji „romskiej”

Foto. Muzeum Okręgowe w Tarnowie

 

Kolekcja „romska” zainicjowana w tarnowskim Muzeum w 1979 r. jest jednym z najważniejszych zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie o znaczeniu międzynarodowym, powstała jako pierwsza tego typu kolekcja tematyczna na świecie. Składa się na nią ponad 700 eksponatów, w tym licząca kilkadziesiąt pozycji galeria malarstwa współczesnego o tematyce romskiej, zarówno autorów romskich jak też nieromskich z różnych krajów, w tym najznakomitszych malarzy polskich: Jana Styki, Leona Lewkowicza, Jerzego Potrzebowskiego, Tadeusza Popiela, Kaspra Pochwalskiego, Wojciecha Weissa.

 "Cyganka trzymająca karty " to drugi obraz Wojciecha Weissa w  "romskiej kolekcji"  Przed kilku laty Muzeum zakupiło piękny portret Cyganki malowanej przez Weissa w Siedmiogrodzie, gdzie bywał i skąd przywoził tematy swych obrazów. Obraz ten "Cyganka" należy do jednych z najcenniejszych obrazów, kolekcji  tarnowskiego Muzeum. Portret  - czytamy w muzealnym  opisie obrazu -  przedstawia postać siedzącej Cyganki z ukazaną en face twarzą. Jej sylwetkę spowija obszerna czerwona chusta, która intensywnościa czerwieni odcina się wyraźnie od kompozycji i kontrastuje z  delikatnie seledynową barwą tła otaczającego całą postać".

Planowany do zakupu obraz " Cyganka trzymająca karty"  znajduje się od 15 lat na stałej ekspozycji w Muzeum Etnograficznym (Oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie)  jako depozyt.

Obraz  „Cyganka trzymająca karty", 79x62 cm, sygn. olej na płótnie, malowany ok. 1922. Portret ukazuje w ujęciu frontalnym postać Cyganki o ciemnej karnacji, dużych oczach i szerokich ustach z długimi czarnymi włosami spiętymi w luźne warkocze opadające na piersi i brzuch portretowanej. W ręce dziewczyna trzyma dwie karty, będące swoistym atrybutem przedstawień Cyganek. Młoda kobieta ubrana jest w ciemnopurpurowy strój i wzorzystą spódnicę. Jej postać umieszczona jest na neutralnym tle w kolorze ciepłych zgaszonych żółcieni przenikających się z zimnymi tonami szarości.

 

Wojciech Weiss ( 1875 -1950)  malarz, rysownik, grafik jeden z najważniejszcyh  artystów Młodej Polski. Absolwent Szkoły Sztuk Pięnych w Krakowie, późniejszej  Akademii Sztuk Pięnych  ktorej był wykładowcą a także  pierwszym rektorem w niepodległej Polsce ( 1918 - 1919).  Historycy sztuki zaliczają Weissa  do nurtu ekspresjonistycznego w sztuce Młodej Polski oraz przedstawiają go jako repreznetanta kolorystycznych tendencji w sztuce lat 1920. i 1930. 

 

 

jd/mat.pras

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0