Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje 140-lecie

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2019.10.11 20:41 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:10 )
Muzeum Narodowe zawsze służyło najważniejszym wartościom: narodowi, Polsce, sztuce.- mówił podczas piątkowej uroczystej gali z okazji 140-lecia istnienia tej instytucji jej dyrektor Andrzej Betlej. Muzeum zostało uhonorowane Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

By Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55607449

Gala była kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu. Od początku roku we wszystkich muzealnych oddziałach odbywały się spotkania publiczności z kuratorami wystaw, dyskusje, warsztaty i koncerty.

"Muzeum Narodowe jest instytucją, która zawsze służyła najważniejszym wartościom od początku jego istnienia do dnia dzisiejszego: narodowi, Polsce, sztuce. Muzeum jest miejscem, gdzie słowa o tożsamości i dziedzictwie nie są wyłącznie słowami, ale prawdziwymi wartościami i te słowa definiują nasze muzeum, są obecne w każdym, codziennym działaniu, w każdym najmniejszym bądź największym projekcie" – mówił Betlej. Podkreślił, że muzeum tworzą ludzie i to jest ich święto. Dziękując pracownikom Andrzej Betlej przypomniał, że od początku istnienia instytucji związanych z nią było 3 tys. 854 osób.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski odczytał list od Andrzeja Dudy. "Jest z czego cieszyć się i co świętować. Krakowskie muzeum to nie tylko jeden z najstarszych i najcenniejszych zbiorów dzieł sztuki w Polsce, to również nowoczesna, prężnie rozwijająca się instytucja kultury przyciągająca tłumy zwiedzających z kraju i zagranicy" – podkreślił prezydent.

Dodał, że ogromne wrażenie robi rozmach, z jakim działa i rozwija się MNK. Przypomniał o odnoszących frekwencyjne sukcesy wystawach z ostatnich miesięcy związanych z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości: "Dziedzictwo", "Wyspiański", "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego". "Za ten wkład w narodowe obchody, chcę Państwu dziś szczególnie podziękować, ale też za ekspozycje przygotowane dla potrzeb Pałacu Prezydenckiego, które tworzą niepowtarzalną atmosferę siedziby głowy państwa i miejsca ważnych wydarzeń z życia RP" - podkreślił Andrzej Duda.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do uczestników uroczystości napisał, że dzisiejsze Muzeum Narodowe w Krakowie to "instytucja otwarta, przyjazna dla zwiedzających, korzystająca z najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, wsłuchująca się w oczekiwania społeczne". Odpowiedzią na te wyzwania – jak podkreślił – były m.in. wystawy poświęcone Stanisławowi Wyspiańskiemu czy historii komiksu.

Wśród wyzwań minister kultury wymienił budowę oddziału poświęconego twórczości Stanisława Wyspiańskiego i adaptację budynku dawnego hotelu Cracovia oraz przystosowanie go do eksponowania tam zbiorów polskiego wzornictwa przemysłowego. "Najważniejszym z wyzwań, w moim przekonaniu, jest jednak otwarcie po długotrwałym remoncie Muzeum XX. Czartoryskich. Będzie tam eksponowana, będąca od lipca 2017 r. już własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, kolekcja Czartoryskich" – napisał Gliński. Podziękował dyrekcji i wszystkim pracownikom MKN za żmudną pracę.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że decyzja Rady Miasta Krakowa o utworzeniu Muzeum Narodowego była jedną z najlepszych decyzji tego gremium. Przypomniał, że muzeum powstało w czasach, gdy Polski nie było na mapach, "Kraków był duchową stolicą ziem polskich", a niewielka początkowo instytucja szybko rozrastała się dzięki sponsorom i donatorom, którzy rozumieli, że "dziedzictwo to także pokazywanie historii poprzez sztukę".

"Idea tego muzeum była ideą dietlowską – Józef Dietl uważał, że będzie to świadczyć o metropolitalności naszego miasta. Co prawda sam nie doczekał otwarcia muzeum, ale ta idea zaszczepiona przez niego rozwijała się przez wszystkie lata i trwa do dzisiaj" – podkreślił Jacek Majchrowski i przekazał muzeum uchwałę Rady Miasta z 1879 r. o jego utworzeniu.

Podczas gali Muzeum Narodowe zostało uhonorowane Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Srebrne medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali pracownicy MNK: Magdalena Czubińska, Dorota Dec, Waldemar Komorowski, Janusz Nowak, a brązowymi: Magdalena Laskowska i Elżbieta Zygier.

Pracownicy otrzymali także honorowe odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Medale za długoletnią służbę oraz nagrody województwa małopolskiego.

Podczas gali ogłoszono zwycięzców zorganizowanego we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich konkursu na najlepsze rozwiązanie architektoniczno-urbanistyczne budynku Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Pierwszą nagrodę otrzymała spółka Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia.  Koszt budowy Muzeum Wyspiańskiego to około 49 milionów złotych. Pierwsi zwiedzający odwiedzą nowy budynek za 4-5 lat.

fot: mat.prasowe

Krakowskie muzeum jest najstarszą – założoną w 1879 r. – instytucją w Polsce, noszącą nazwę "Narodowe", i największą pod względem liczby oddziałów i zbiorów, którymi się opiekuje. Jego pierwszą siedzibą były Sukiennice, a początkiem zbiorów był dar malarza Henryka Siemiradzkiego – jego obraz "Pochodnie Nerona". Idąc za jego przykładem kilkudziesięciu polskich artystów przekazało swoje dzieła na rzecz nowo powstającego muzeum.

Dziś MNK to dwanaście oddziałów, w których prezentowane są wystawy stałe oraz czasowe i blisko 900 tys. eksponatów. Od 2017 r. liczba zwiedzających MNK przekracza milion osób rocznie: w 2017 roku było to 1,27 mln, w 2018 roku – 1,15 mln, a w 2019 roku, tylko do końca września, ponad 947 tys. osób. W 2019 roku zespół MNK przygotował 28 wystaw i pokazów, m.in. wystawę "Wajda", "Idzie młodość! I Grupa Krakowska", "Moc natury. Henry Moore w Polsce", "Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych" oraz cztery wystawy poświęcone twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów będzie otwarcie w grudniu nowego Muzeum Książąt Czartoryskich.

 

PAP/bp/jn

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    Stawką Puchar Prezydenta Krakowa

  • 20:12

    Alan Uryga: Wyboista droga do ekstraklasy

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię