Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dwie nowe wystawy w Muzeum Hutten-Czapskiego

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2016.05.24 12:48 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:40 )
Muzeum Hutten-Czapskiego w Krakowie udostępni od środy zwiedzającym dwie nowe wystawy. Jedna z nich zwraca uwagę na Elżbietę – żonę Emeryka Hutten-Czapskiego oraz na miłość tej pary, druga - pokazuje numizmaty, które Muzeum otrzymywało w darze od 2000 r.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Nowa wystawa w Muzeum Czapskiego

Wystawa „Miłość rosła wraz z upływem czasu. Emeryk hr. Hutten-Czapski (1828-1896) i Elżbieta Meyendorffów Hutten-Czapska (1833-1916). W rocznicę śmierci” czynna będzie do 4 września. W tym roku przypada 120. rocznica śmierci Hutten-Czapskiego i 100. rocznica śmierci jego żony Elżbiety.

"Chcieliśmy zwrócić uwagę nieco na postać Elżbiety, która pozostaje w cieniu męża, a przecież dołożyła wszelkich starań, by Muzeum w Krakowie zostało uformowane. Nasza wystawa to świadectwo miłości i oddania tych dwojga osób” – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek kurator ekspozycji Mateusz Woźniak.

Na wystawie są m.in. portrety pary, fragmenty korespondencji obojga i zapisków Elżbiety, robionych np. po śmierci męża. Są herbarze i ekslibrisy z herbami Meyendorffów i XIX-wieczny plan Krakowa, na którym prawdopodobnie Emeryk Czapski zaznaczył żonie, gdzie jest kościół ewangelicki. Są akwarele, na których dopisywał jej inicjały. Nie brak informacji z polskiej prasy o przybyciu hrabiostwa Czapskich do Krakowa, o śmierci i pogrzebie Emeryka. Na ekspozycji można też zobaczyć medale poświęcone Hutten-Czapskiemu za zasługi na polu numizmatyki, wybite po jego śmierci.

Druga ekspozycja – „Kolekcja-ewolucja. Wystawa darów dla Gabinetu Numizmatycznego z lat 2000-2016” czynna będzie do 3 kwietnia 2017.

Na wystawie można oglądać łącznie 500 numizmatów i medali. Jedynymi z ciekawszych są monety z kolonii dla trędowatych na Filipinach. Przygotowaniu tych aluminiowych, dość prymitywnych pieniędzy nie poświęcano zbyt wiele czasu ani uwagi, bo nigdy nie miały opuścić skażonej ziemi. Dziś stanowią numizmatyczny rarytas.

Interesująca jest część wystawy poświęcona czasom PRL. Można na niej oglądać nieraz „cenniejsze” od funkcjonującego w tamtych latach pieniądza obiegowego kartki żywnościowe czy różnego rodzaju bony i talony. Ciekawa jest też przekazana przez Mirosława Kruszyńskiego specjalistyczna kolekcja monet i banknotów XX-wiecznych (ponad 10 tys. sztuk) oraz medalików religijnych. Dzięki ks. Janowi Kołeckiemu Muzeum wzbogaciło się natomiast o cenne monety z terenów średniowiecznych Chin i Indii.

Ekspozycję dopełniają dokumenty ilustrujące historię ruchu numizmatycznego w Polsce.

Dyrektor Muzeum Narodowego (którego oddziałem jest Muzeum Hutten-Czapskiego) w Krakowie Andrzej Betlej podkreślił w rozmowie z PAP, że kolekcja numizmatyków w Muzeum Hutten-Czapskiego ciągle się rozrasta i jest najcenniejszą taką kolekcją w kraju.

Od 2003 r. zbiór wzbogacił się o blisko 30 tys. obiektów – zarówno starannie dobieranych kilkutysięcznych zespołów, jak i pojedynczych, cennych eksponatów.

Betlej wspomniał też, że prawdopodobnie w czerwcu MNK przedstawi swój nowy nabytek – kolekcję ok. tysiąca numizmatyków, które podczas II wojny światowej zebrali żołnierze armii gen. Andersa.

Kolekcja, którą otrzymało MNK od 1944 r. znajdowała się w Jerozolimie pod opieką ks. Pietruszki-Jabłonowskiego, a później była prezentowana w tzw. Muzeum Polskim, utworzonym przez duchownego w 1955 r. w pomieszczeniach III - "polskiej" - stacji Drogi Krzyżowej.

Po śmierci ks. Pietruszki-Jabłonowskiego w 1973 r. zbiorami zaopiekowały się siostry z Nowego Domu Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety w Jerozolimie. W 2009 r. po zwróceniu III-IV Stacji Drogi Krzyżowej kościołowi ormiańskiemu i tym samym zamknięciu Muzeum, zabytki zostały spakowane i po pewnym czasie trafiły do Ambasady RP w Tel Awiwie.

Ich przywiezienie do Polski było możliwe dzięki staraniom polskiej dyplomacji. Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolekcja trafiła do Muzeum Narodowego w Krakowie. „Oficjalną informację o przekazaniu nam tej kolekcji podamy wkrótce. Prawdopodobnie w czerwcu zaprezentujemy nowy zbiór. Teraz przeliczamy i identyfikujemy otrzymane obiekty” – zapowiedział dyrektor MNK.

W Gabinecie Numizmatycznym MNK znajduje się obecnie ok. 113 tys. monet, medali, banknotów i variów pochodzących z różnych okresów i różnych miejsc na świecie.

(PAP/jp)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię