Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Muzeum Historyczne szuka pamiątek związanych z sypaniem Kopca Piłsudskiego

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2018.06.18 18:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:59 )
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowuje wystawę poświęconą historii kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu i szuka pamiątek związanych z jego sypaniem.

fot: www.audiovis.nac.gov.pl z 1935 r.

Tak budowano Kopiec Piłsudskiego

Poszukujemy archiwalnych zdjęć, pocztówek i dokumentów związanych z sypaniem Kopca. Zależy nam także na relacjach uczestników tych wydarzeń spisanych albo opowiedzianych przez członków ich rodzin, co chętnie zarejestrujemy" – powiedział PAP rzecznik prasowy Muzeum Krzysztof Haczewski.

Mieszkańców, którzy chcą podzielić się wspomnieniami bądź pamiątkami, oraz osoby, które miały swój udział w ratowaniu budowli przed dewastacją w czasach PRL-u, muzeum zaprasza do Domu Zwierzynieckiego w niedzielę 24 czerwca od godziny 14 do 16.

Wystawa "Kopiec pamięci" zostanie otwarta 6 sierpnia i potrwa do 27 stycznia 2019 r.

Kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec usypano w latach 1934-37. Budowę z inicjatywy Związku Legionistów Polskich rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej. W jego usypywaniu uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel. Projektantem budowli był inżynier Franciszek Mączyński.

Początkowo kopiec nazywano Kopcem Niepodległości. Jest też określany jako Mogiła Mogił, bo jest w nim umieszczona ziemia z ponad 4,5 tys. miejsc na świecie, gdzie ginęli polscy patrioci i bohaterowie.

Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu jest największym kopcem w Polsce. Ma 35 metrów wysokości (najbardziej znany Kopiec Kościuszki jest o niecały metr niższy - PAP) i 111 metrów średnicy u podstawy. Podczas II wojny hitlerowski gubernator Hans Frank nakazał zrównanie budowli z ziemią, czego Niemcy nie zdołali zrealizować, a po wojnie władze komunistyczne postanowiły wymazać kopiec Piłsudskiego ze świadomości społeczeństwa, usuwając jego nazwę z przewodników turystycznych i z planu miasta. W 1953 r. z wierzchołka ściągnięto płytę z krzyżem legionowym, a zdeformowany kopiec zalesiono. Korzenie drzew i krzewów rozsadzały stoki.

Prace przy odbudowie na dobre ruszyły dopiero w 1980 r. Przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa powstał wówczas Komitet Opieki nad Kopcem Piłsudskiego. W 1991 r., w przeddzień Święta Niepodległości 11 listopada, uroczyście odsłonięto wierną replikę granitowego głazu - płyty z krzyżem legionowym. W 1992 r. honorowy patronat nad kopcem objął Sejm.

 

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię