|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Muzeum Fotografii zamknięte dla zwiedzających

Muzeum Fotografii w Krakowie zostało zamknięte dla zwiedzających. W najbliższych latach ma zrealizować dwie inwestycje: modernizację dotychczasowej siedziby, w której powstaną nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie oraz stworzenie nowej przestrzeni wystawienniczej przy ul. Rakowickiej. Pozbawione czasowo stałych siedzib muzeum nie chce tracić kontaktu z publicznością, dlatego już za kilka miesięcy w wydzierżawionej od miasta zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej będzie można oglądać ekspozycję stałą poświęconą portretowi.

Wizualizacja siedziby przy ul. Józefitów po remoncie. Fot. mat. prasowe MHF

Najbliższym wyzwaniem będzie dla placówki jednak skomplikowana pod względem logistycznym przeprowadzka zbiorów. Zapakowanych i przewiezionych będzie musiało zostać ponad 70 tys. obiektów: zdjęć, dokumentów, kliszy, aparatów fotograficznych, kamer, a także księgozbiór. Zbiory mają być ulokowane w magazynach Muzeum Śląskiego.

"To rozwiązanie wydaje się najbardziej racjonalne, nawet jeśli wiąże się z pewnymi kosztami. Jest to obiekt spełniający wszelkie wymagania – zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i warunków konserwatorskich. Gdybyśmy przenosili się w inne miejsce w Krakowie, spore wydatki wygenerowałoby przystosowanie go na potrzeby magazynu muzealnego" – powiedział PAP dyrektor Muzeum Fotografii Marek Świca.

Jak podkreślił muzeum – mimo remontu - chce utrzymywać kontakt z publicznością, dlatego wystawa stała „Portret” trafi do zabytkowej Strzelnicy. Oprócz przestrzeni wystawienniczej będzie tam działał lokal gastronomiczny, a także muzealna biblioteka i księgarnia. Dodatkową atrakcję stanowi blisko hektarowy ogród otaczający budynek na Woli Justowskiej. Muzeum planuje przekształcenie go w miejsce przyjemnego relaksu, gdzie będzie można zagrać w petanque (bule - PAP), urządzić piknik, a także dobrze się bawiąc w magicznym ogrodzie doświadczeń zgłębiać tajniki percepcji, a także historię strzelnicy, z której korzystali m.in. członkowie Związku Strzeleckiego.

"Chcemy organizować tam projekty edukacyjne, spotkania dla publiczności oraz wydarzenia dla mieszkańców dzielnicy i osób, które na nowo odkryją to miejsce" – mówił Świca.

Dyrekcja i administracja MHF oraz pracownie konserwatorskie zostaną umieszczone w budynku dawnego dworca głównego PKP. Muzeum będzie dysponowało w Krakowie jeszcze jedną przestrzenią - magazynem, w którym będą inwentaryzowane i opisywane zbiory przejęte przez Gminę Miejską Kraków po Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym.

W związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości muzeum chce w tym roku przygotować wystawę plenerową, ma też plany, by swoje zbiory, których nie będzie można oglądać w Krakowie pokazywać w innych instytucjach w Polsce i poza jej granicami.

Remont siedziby przy ul. Józefitów powinien rozpocząć się w tym roku i potrwa do roku 2020. Budynek, który ma obecnie 1,3 tys. m kw. powierzchni użytkowej, będzie miał 1,8 tys. m kw. Jego modernizacja ma kosztować 21 mln zł brutto. Równolegle prowadzana będzie inwestycja przy Rakowickiej, gdzie na cele ekspozycyjne przeznaczonych zostanie ok. 800 do 1 tys. metrów kwadratowych. Koszt adaptacji tego obiektu szacowany jest na 31 mln zł brutto i ma się zakończyć w grudniu 2020.

„Po zakończeniu tych inwestycji muzeum będziemy dysponowało przestrzenią, umożliwiającą nam rozwój. Będziemy też mogli nawiązywać partnerskie relacje z podobnymi instytucjami działającymi w Polsce i w Europie” - mówił Świca.

Kolekcja Muzeum Historii Fotografii powstała w oparciu o przekazane placówce części zbiorów i księgozbioru Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Kolekcja ta ma przede wszystkim walor historyczny i zawiera liczne muzealia odnoszące się do najważniejszych wydarzeń historii Polski począwszy od 2. połowy XIX po czasy współczesne. Muzeum posiada też cenne zbiory fotografii amatorskiej i artystycznej oraz sprzętu fotograficznego i kinematograficznego. W 2017 r. MHF - jedyna w Polsce publiczna placówka skupiająca się wyłącznie na fotografii - obchodziła 30-lecie.

 

 

(PAP/ew)

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

krakus

Czwartek, 4 stycznia 2018, 07:42

To muzeum jest tak żałosne , wstyd że miasto płaci na utrzymanie takiej patologii

Odpowiedz