To wielki sukces krakowskiego MEK. Ta znakomita ekspozycja, prezentująca zbiory przechowywane w Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Stefanyka we Lwowie, nagrodzona została także Marką Radia Kraków. A muzealne Sybille to najważniejsze wyróżnienie, przyznawane w środowisku muzealników.

Sto czterdzieści jeden drzeworytów, zgromadzonych w pierwszej połowie XIX wieku, obecnie znajduje się w Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Stefanyka we Lwowie, przechowującej zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Odbitki te nigdy nie były eksponowane, ani w całości publikowane, zaś od lat czterdziestych XX wieku dostęp do nich nie był możliwy. W rezultacie jeden z największych i najstarszych zbiorów ludowej grafiki jest dziś niemal nieznany.


Kolekcja powstała w pierwszych dekadach XIX wieku, w okresie, kiedy działali jeszcze ostatni drzeworytnicy wykonujący swe usługi dla ludności wiejskiej. W tym czasie ich wyroby zaczęły być stopniowo wypierane przez cieszące się coraz większą popularnością malarstwo na szkle. Kolekcja Pawlikowskiego została zebrana w ostatnim okresie funkcjonowania zjawiska.

Muzealną Sybillę za wydawnictwo odebrało Muzeum Manggha za katalog wystawy polskich japoników. Muzeum Inżynierii Miejskiej otrzymało wyróżnienie za wystawę "Poszerzenie oferty Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema o nowe przestrzenie edukacji przyrodniczej", a Muzeum Narodowe - za digitalizację zbiorów.

jn