|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Moneta Heleny Modrzejewskiej weszła do obiegu

We wtorek do obiegu włączona została pierwsza srebrna moneta z serii "Wielkie aktorki". Jest na niej wizerunek Heleny Modrzejewskiej. Moneta o nominale 20 złotych ma kształt prostokąta. Na awersie znajduje się wizerunek Modrzejewskiej, jej autograf oraz wachlarz sceniczny. Na rewersie natomiast pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Posłuchaj co mówi Krzysztof Jakóbik, zastępca dyrektora oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie

fot: materiały prasowe

- Moneta jest o tyle ciekawa, że zawiera specyficzne elementy graficzne. Kolorowe elementy są rzadkie na monetach. Jest obraz wachlarza, stylizowanego na wachlarz z okresu międzywojennego. Z tego powodu ta moneta jest bardzo atrakcyjna dla kolekcjonerów - mówi Krzysztof Jakóbik, zastępca dyrektora oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie.

Uroczystą prezentację monety zaplanowano w piątek o godzinie 20:00 na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Helena Modrzejewska związana była ze sceną przy placu św. Ducha nie tylko jako aktorka, ale też propagatorka powstania tego Teatru, która w 1891 roku zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy na jego budowę. Wraz z Antoniną Hoffmann została matką chrzestną Teatru Miejskiego w Krakowie (obecnie Teatru im. J. Słowackiego) własnoręcznie kładąc kamień węgielny pod fundamenty. Na tej scenie pokazywała swoje wybitne kreacje, m.in. szekspirowskiej Lady Makbet, Marii w Warszawiance, Marii Stuart, Kamili z Damy kameliowej A. Dumasa-syna i wiele innych.

Po monecie z wizerunkiem Heleny Modrzejewskiej Narodowy Bank Polski planuje wyemitowane kolejnych, poświęconych między innymi Irenie Solskiej, Antoninie Hoffmann i Wandzie Siemaszkowej.

fot: materiały prasowe

fot: materiały prasowe


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Magdalena Zbylut/materiały prasowe/ko)

50%
50%