Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

MOCAK otwiera pięć nowych wystaw

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2019.04.25 16:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:06 )
Natura, historia, pamięć – to niektóre z tematów pięciu nowych wystaw w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Ekspozycje czynne będą od piątku.

fot: Marek Lasyk

posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej
MOCAK otwiera pięć nowych wystaw

Największa z nowych wystaw zatytułowana jest „Natura w sztuce”. Można na niej obejrzeć prace malarskie, fotografię, wideo, instalacje autorstwa ponad 70 artystów z różnych krajów. „Teraz jest właściwy moment, by pokazać, jak naturę postrzegają artyści” – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej jedna z kuratorek Maria Anna Potocka. Wyjaśniła, że cały czas trwają dyskusje o naturze, przyrodzie, ochronie środowiska i tym, że istnienie człowieka ściśle zależy od stanu środowiska.

„Wystawa jest dość trudna” – oceniła kuratorka i podkreśliła, że choć z naturą kojarzą się piękno i relaks, to ma ona też ciemne, niebezpieczne oblicza.

Ekspozycja podzielona jest na pięć części: „Piękno”, „Ekologia”, „Konfrontacja”, „Materia”, „Symbol”. W pracach odnoszących się do piękna artyści utrwalają malownicze widoki, imitują procesy zachodzące w naturze, wywołują wrażenie obcowania z przyrodą oraz dają możliwość kontemplowania jej doskonałości. Ekologia to troska o stan środowiska naturalnego, działania na rzecz ochrony przyrody, ale także apokaliptyczne wizje przyszłości, w której natura może zostać przez człowieka zniszczona. Konfrontacja obejmuje zderzenie lub integrację artysty z siłami przyrody, próbę stawienia jej czoła, porównania sił i włączenia jej w proces twórczy. Materia to wykorzystanie przez twórców elementów organicznych, tworzenie obrazów, które skupiają się na dokładnym oddaniu struktury i ekspresji danej powierzchni. Symbol w przeważającej mierze odnosi się do wizerunków zwierzęcych, ilustrujących ludzkie postawy oraz cechy charakteru.

„Natura w sztuce” czynna będzie do 29 września.

Druga ekspozycja - „Przemoc i pamięć” - przypomina o IDO, czyli Instytucie Niemieckich Prac na Wschodzie (Institut fur Deutsche Ostarbeit), którego celem była analiza historycznych, antropologicznych i gospodarczych zasobów ziem polskich. Wyniki prac tej instytucji miały pomóc w realizacji powojennej polityki ekonomicznej i służyć do segregacji podbitej ludności. Dokumentacja i fotografie, dzięki którym wystawa powstała, pochodzą z Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Autorką wystawy jest artystka wizualna Dorota Nieznalska.

Zdaniem koordynatorki wystawy Moniki Kozioł praca Nieznalskiej jest "pięknym przykładem empatii historycznej". "Z jednej strony przywołuje pamięć zapomnianego, z drugiej ostrzega przed hierarchizacją etniczną, a z trzeciej – osobom poddawanym takim segregacjom nadaje status świętej ofiary” – oceniła koordynatorka.

Wystawa „Przemoc i pamięć” czynna będzie do 18 sierpnia.

„Pojęciokształty” to tytuł trzeciej ekspozycji - są na niej prace przedstawiciela polskiej sztuki konceptualnej i poety Stanisława Dróżdża. Zwiedzający zobaczą kilkanaście wydruków artysty. „Pojęciokształty” to nazwa, której Dróżdż używał do określenia swoich prac. W 2019 r. przypada 80. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci artysty.

Dwie pozostałe wystawy czynne od piątku w MOCAK-u zostały zorganizowane w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Na pierwszej z nich można obejrzeć prace niemieckiego fotografa Michaela Schmidta. Tytuł tej ekspozycji – „Lebensmittel” w języku polskim oznacza „produkty spożywcze. Tej też tematyce poświęcona jest wystawa. Fotografie artysty – jak czytamy w opisie ekspozycji – są „ujęciami detali”, a artystyczny „obraz współczesnej produkcji żywności nie jest wyrażonym wprost oskarżeniem”.

Druga wystawa – „Pompier, błoto, socrokoko” – przygotowana z okazji Miesiąca Fotografii przybliża Nową Hutę, zbudowaną w PRL dzielnicę Krakowa, która pierwotnie miała być odrębnym miastem. Autorką prezentowanych zdjęć, skłaniających do refleksji nad architekturą, ale i nad socrealizmem, jest młoda artystka Anna Orłowska.

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 10:57

    Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechniki Krakowskiej

  • 10:36

    Rada Miejska w Tarnowie wybrała nowego przewodniczącego. Na jedną sesję

  • 09:51

    Uczennice III LO w Tarnowie wygrały finałowy pojedynek najnowszej odsłony Tarnowskiej Ligi Debatanckiej

  • 09:48

    Będzie remont fragmentów drogi z Tuchowa do Ryglic

  • 09:39

    Kurs pierwszej pomocy Kraków

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię