6 sierpnia 1914 roku o świcie z krakowskich Oleandrów wyruszyła w kierunku Kielc  I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego. Data ta stała się symbolicznym początkiem polskiej drogi do niepodległości zakończonej ostatecznie sukcesem w listopadzie 1918 roku. W dziesiątą rocznicę wymarszu "Kadrowki" w 1924 roku byli legioniści zorganizowali pierwszy marsz szlakiem I Kompani Kadrowej. Marsze odbywały się  rok rocznie, ostatni przed wybuchem wojny odbył się w sierpniu 1939 roku i połączony był z wielką manifestacją patriotyczną na krakowskich Bloniach .

Do tradycji marszów powrócono dzięki  krakowskim i kielckim środowiskom  niepodleglościowym (Solidarność, KPN) na fali wydarzeń 1980 r. Mimo represji i szykan ze strony władz peerelowskich marsze odbywały się do przełomu w 1989 roku. Od lat 90. marsze w formule przedwojennej odbywają się do dziś .

"Marsze niepodległości " -  to filmowa opowieść krakowskiego dokumentalisty Macieja Gawlikowskiego o fenomenie Czynu 6 sierpnia, o ludziach - uczestnikach marszów szlakiem I Kadrowej w trudnych czasach PRL i ich wspólczesnej odslonie a także o pięknej idei, która łączy wszystkich Polaków.


Pokaz premierowy: sobota, 4 sierpnia 2018 r., godz. 19.30, kino Kijów.Centrum, al. Krasińskiego 34 Wstęp wolny

 

'Marsze niepodległości' reżyseria: Maciej Gawlikowski, montaż: Milosz Koziol, zdjęcia: Maksymilian Pawlikowski, Sebastian Strama, współpraca realizacyjna: Małgorzata Wach, muzyka: Wojciech Frycz, dźwięk: Bartosz Idzi, Michał Saroma, Wojciech Charuza, opracowanie graficzne: Miłosz Lodowski, zdjęcia lotnicze: Artur Żyrkowski, koloryzacja: Paweł Labe, kierownictwo produkcji: Ewelina Krawczyk.

Film wyprodukował Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego; współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacji PKO.

zobacz zwiastun filmu

 

 

Jdruzynska