Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz, gościa Festiwalu Conrada!

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2015.10.08 12:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:35 )
Festiwal Conrada i Wydawnictwo Czarne mają powody do radości! Literacka Nagroda Nobla w 2015 roku trafiła do Swietłany Aleksijewicz, pisarki białoruskiej, za jej polifoniczne dzieła - świadectwo cierpienia i odwagi w naszych czasach. Werdykt ogłosiła dzisiaj sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius.

Swietłana Aleksijewicz, fot. Festiwal Conrada

To autorka bliska polskiemu czytelnikowi- mówi Małgorzata Nocuń  ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego "Nowej Europy Wschodniej".

Polscy czytelnicy będą mieli możliwość spotkać się z Aleksijewicz w czasie literackiego Festiwalu Conrada w Krakowie. Na spotkanie zapraszamy 19 października o godzinie 17:00 do Pałacu pod Baranami.

Swietłana Aleksijewicz znana jest przede wszystkim z odważnych książek o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci czy codziennym życiu po upadku komunizmu. Pisarka jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, między innymi National Book Critics Circle, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego i Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a. Została również odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego.

Za swoje książki dwukrotnie została nagrodzona Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Książki laureatki tegorocznego literackiego Nobla wydawane są po polsku przez wydawnictwo Czarne. Każda z nich staje się wydarzeniem. Najnowsza, "Cynkowi chłopcy" w przekładzie Jerzego Czecha, została książką miesiąca w Radiu Kraków.

Porażająca, mocna reporterska historia złożona z opowieści żołnierzy radzieckich biorących udział w wojnie w Afganistanie,  uzupełniona przez opowieści ich matek i  żon znalazła uznanie u jurorów, którzy tym razem wydali jednogłośny werdykt.


"To jest lektura obowiązkowa na wiele lat" - Anna Marchewka.
"Przerażająca i przytłaczająco piękna książka " - Marcin Wilk.
"Sprawdziła się święta zasada reporteska  - o rzeczach drastycznych najlepiej jak najprościej". Małgorzata I. Niemczyńska.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię