Konkurs Litera cki Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek to jeden z najstarszych polskich konkursów literackich .

Konkurs jest kontynuacją Konkursu organizowanego przez PTWK od 1925 roku, którego pierwszymi laureatami byli młodzi twórcy: Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński, a po wojnie – Marek Hłasko (1958). Do organizowania Konkursu PTWK wróciło w 1992 roku.
Od 1998 roku w organizowaniu Konkursu współuczestniczy Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. W jury zasiadają znakomici literaturoznawcy: z Warszawy – Grażyna Borkowska (przewodnicząca), Alina Brodzka-Wald (zm. 2011) i Grzegorz Leszczyński (od 2004), z Poznania – Przemysław Czapliński i Piotr Śliwiński, z Krakowa – Bronisław Maj, z Łodzi – Andrzej Rostocki.

Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach twórczości: poezja, proza, esej, literatura dla dzieci i młodzieży. W konkursie brały udział książki wydane w latach 2010-11 autorów mających w swoim dorobku nie więcej niż trzy publikacje w danej kategorii.

W kategorii esej nagrodę przyznano Wojciechowi Nowickiemu, autorowi książki "Dno oka. Eseje o fotografii".

- To nie jest książka o fotografii - mówił w laudacji Bronisław Maj . - Owszem, z niezwykłych zapisów przedziwnie intensywnych spotkań z konkretnymi obrazami fotograficznymi, jakby na ich marginesie, jest tu do odczytania także i fascynująca opowieść o sztuce fotografii. Ale nie tylko, nie przede wszystkim. Dno oka to nie jest też wyłącznie esej o historii, o czasie i o ludzkich w nich doświadczeniach (wówczas fotografia byłaby zaledwie pretekstem, punktem wyjścia do snucia rozmaitych – ntuicyjnych lub erudycyjnych – „fabuł”, historii, uruchomionych niejako przez konkretne zdjęcie). Dno oka jest tym wszystkim, ale też jest czymś więcej: to opowieść o czasie, ludziach, rzeczach, ich życiu i śmierci, szczególna opowieść, która TYLKO POPRZEZ fotografie (właśnie te, a nie inne zdjęcia!) mogła zostać opowiedziana; bo tylko NA FOTOGRAFII – a nie poprzez żaden inny przekaz! – możemy ją zobaczyć, możemy dać się jej chwycić za gardło, możemy ją najgłębiej, najosobiściej przeżyć i zrozumieć. Jeśli będziemy patrzeć tak czule, tak wrażliwie, tak wnikliwie – jak Autor tych przejmujących i pięknych Zapisów.

Nagrody PTWK wręczono także:
w kategorii poezja: Maciejowi Robertowi za tom wierszy "Collegium Anatomicum"
w kategorii proza Justynie Bargielskiej, autorce tomu nowel i opowiadań "Obsoletki"
w kategorii literatura dla dzieci i młodzieży Iwonie Chmielewskiej za autorską książkę Pamiętnik Blumki.

Organizatorem Konkursu jest Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przy współpracy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Konkurs dofinansował Fundusz Popierania Twórczości przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS, honorowym patronatem Konkurs objął ZAiKS oraz Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.