Tytuł IFEA World Festival & Event City to międzynarodowy certyfikat jakości przyznawany miastom działającym na rzecz zrównoważonej polityki festiwalowej. Wyróżnione tym tytułem miasta skutecznie mierzą się z najważniejszymi wyzwaniami, jakie stawia przed nimi współczesny rynek kultury, wzmacniając międzynarodowe partnerstwa i włączając społeczność lokalną w decydowanie o kierunkach rozwoju polityki kulturalnej, a także stymulując rozwój gospodarki kreatywnej.

Kraków zawsze był ważnym punktem na festiwalowej mapie Europy, od dziś możemy się szczycić docenieniem przez globalną społeczność organizatorów festiwali – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. – Jak żadne inne polskie miasto możemy pochwalić się udanymi przykładami wspólnego zarządzania wizerunkiem miasta festiwalowego. Organizatorzy miejskich festiwali tworzą ważne projekty, które zasilają międzynarodowy obieg kultury. Dostrzegają także skalę zmiany społecznej, ekonomicznego oddziaływania i budowania tożsamości lokalnej poprzez politykę kulturalną. Tytuł ten dodaje nam siły i skłania do jeszcze większych wysiłków celem pogłębiania współpracy międzysektorowej w obszarze kultury, a także do dalszego rozwijania naszych festiwali, które stały się kołem zamachowym dla turystyki kulturalnej i rozwoju sektora kreatywnego.

Tak ważna nagroda dla Krakowa potwierdza, że obrana przez nas droga jest słuszna – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego – które złożyło aplikację w imieniu całego miasta prezentując cały złożony festiwalowy ekosystem. Organizowane przez miasto festiwale ewoluują w kierunku działań całorocznych, włączania szerokiego grona partnerów, spotykania mieszkańców, międzynarodowej społeczności artystów, tworzenia szans dla debiutów i większej świadomości tego, jak festiwale przyczyniają się do rozwoju społeczno-ekonomicznego miast. Festiwale to ważny element budowania spójności społecznej, ale także podsycania kreatywności miast – dodaje Helbin.

Przygotowana przez KBF aplikacja w sposób szczególny zaakcentowała refleksję na temat zarządzania wizerunkiem miasta festiwalowego, prowadzoną celem wzmacniania udziału mieszkańców w życiu kulturalnym, ale także przyciągania międzynarodowej publiczności dzięki tworzeniu szerokiej i zróżnicowanej oferty kulturalnej. Nagroda IFEA dla Krakowa potwierdza również korzyści płynące z członkostwa Miasta w wielu międzynarodowych sieciach.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (Creative Cities Network), do której Miasto należy od 2013 roku jest tego doskonałym przykładem. Powstała z myślą o rozwoju kulturowym, ekonomicznym i społecznym miast, opartym na priorytecie rozwoju kreatywności i promowania idei zrównoważonego rozwoju. Dzięki przynależności do sieci, Kraków aktywnie współpracuje z 116 miastami świata przy organizacji wydarzeń z zakresu muzyki, literatury, filmu, gastronomii, rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, wzornictwa oraz sztuki mediów. Podczas niedawnego zjazdu UNESCO w szwedzkim Östersund, przedłużono kadencję Krakowa w roli przewodniczącego Komitetu Sterującego Miast Literatury.

mat.prasowe/wm