Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Koronka - tradycja - reaktywacja" w Muzeum Historycznym

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2018.02.20 17:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:56 )
Na wystawie zobaczyć można cenne koronki, a także XVIII- i XIX-wieczne malarstwo portretowe.

koronka, XIX/XX wiek, zbiory MHK

Michał Hankus, kurator wystawy
"Koronka – tradycja – reaktywacja" - nowa wystawa w Kamienicy Hipolitów

Rozmaite wyroby koronkowe, obecne w stroju codziennym i odświętnym oraz będące dekoracją domowych wnętrz, przybliżą zwiedzającym modę i obyczajowość XIX i początku XX wieku.
Prezentowana wystawa jest także swego rodzaju pokazem strojów przełomu ubiegłych stuleci, który zestawiono ze współczesnymi projektami i obiektami artystycznymi wykorzystującymi motyw koronki. Obecnie bowiem wyroby koronkowe przeżywają swoisty renesans, a tradycyjne rzemiosło artystyczne staje się atrakcyjną alternatywą dla sztampowych produktów dostępnych w większości sklepów.
Na wystawie zobaczyć można m.in. XVIII- i XIX-wieczne malarstwo portretowe, kołnierz światowej sławy aktorki Heleny Modrzejewskiej, koronki projektu Stanisława Witkiewicza (doskonałe przykłady stylu zakopiańskiego w modzie sprzed stu lat), wzory koronkowych kołnierzy autorstwa Karola Kłosowskiego (jego projekty nagrodzono złotym medalem na wystawie art déco w Paryżu w 1925 r.), ubiory autorstwa Jerzego Antkowiaka (słynnego projektanta legendarnego domu mody Moda Polska) i Małgorzaty Vasiny-Maćkowiak (projektantki współczesnych gwiazd muzyki pop i celebrytów).

Wydarzenia towarzyszące wystawie

8 marca (czwartek), godz. 17.00 – Od Arachne do haute cuoture – koronka w modzie na przestrzeni wieków. Wykład Michała Hankusa poświęcony historii rzemiosła koronkarskiego w Europie. Słuchacze dowiedzą się o sposobach wykorzystania koronki w modzie codziennej i odświętnej na przestrzeni wieków. Podczas spotkania przywołane zostaną takie postacie jak cesarzowe Maria Teresa czy żona Napoleona III Eugenia, ich krawcy oraz lubujący się w luksusowej pasmanterii Ludwik XIV i jego minister skarbu Jean Baptiste Colbert.
Wstęp wolny


29 marca (czwartek), godz. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Wstęp w cenie biletu na wystawę


5 i 19 kwietnia (czwartek), godz. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie z udziałem artystek koronczarek, których prace pojawiły się na ekspozycji: Magdaleny Cięciwy (rekonstrukcja kołnierza Heleny Modrzejewskiej) i Moniki Dąbrowy (koronka klockowa metalowa we współczesnej interpretacji).
Wstęp w cenie biletu na wystawę


7 kwietnia (sobota), godz. 11.00 – Dizajner – zaprojektuj ubiór dla mamy. Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat. Zajęcia będą okazją do twórczego wykorzystania rozmaitych kawałków tkanin i starych koronek. Powstałe projekty będą interesującym nawiązaniem do ubiorów i elementów strojów z wystawy Koronka – tradycja – reaktywacja oraz zabawą zarówno dla dzieci, jak i rodziców.
Wstęp: 5 zł od osoby


12 kwietnia (czwartek), godz. 16.00 – Helena Modrzejewska – ikona mody i zakopiańska Krajowa Szkoła Koronkarska. Wykład Michała Hankusa z udziałem osoby reprezentującej Fundację Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej. Przedstawienie dziejów i artystycznego dorobku Krajowej Szkoły Koronkarskiej w Zakopanem – tzw. Szpulkarni, będzie doskonałą okazją do ukazania Heleny Modrzejewskiej jako ikony mody, lubującej się w koronkowych aplikacjach strojów. Światowej sławy aktorka stała się wpływową patronką i propagatorką zakopiańskiej szkoły. Czar owej postaci przyczynił się do ocalenia tradycyjnego rękodzieła w okresie triumfu maszynowej produkcji tekstyliów.
Wstęp wolny


10 maja (czwartek), godz. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Wstęp w cenie biletu na wystawę


19 maja (sobota), godz. 11.00 – Strój dla Heleny. Warsztaty dla dzieci w wieku 13–16 lat.                          W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym różni się strój codzienny od ubioru scenicznego. W nawiązaniu do rozmaitych dekoracji koronkowych prezentowanych na wystawie oraz dzięki własnej fantazji wykonają projekty ubiorów dla słynnej aktorki – Heleny Modrzejewskiej.
Wstęp: 5 zł od osoby


26–27 maja (sobota–niedziela) – Warsztaty koronki klockowej.
Wstęp w cenie biletu na wystawę (maks. 20 osób)


7 czerwca (czwartek), godz. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Wstęp w cenie biletu na wystawę


10 czerwca (niedziela), godz. 11.00 – Dizajner – zaprojektuj ubiór dla mamy. Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat. Zajęcia będą okazją do twórczego wykorzystania rozmaitych kawałków tkanin i starych koronek. Powstałe projekty będą interesującym nawiązaniem do ubiorów i elementów strojów z wystawy Koronka – tradycja – reaktywacja oraz zabawą zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Finisaż wystawy.
Wstęp wolny


10 czerwca (niedziela), godz. 14.00 – Moda na co dzień i od święta – projektanci mody w XIX i w początku XX wieku – oprowadzanie po ekspozycji czasowej i stałej. Podczas spotkania będzie można także dowiedzieć się, jak wyglądała praca dawnych projektantów mody, gdzie powstawały słynne domy mody i do jakiej klienteli były kierowane. Finisaż wystawy.
Wstęp wolny

 

Wystawa czynna:
22 lutego – 10 czerwca 2018 r.
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3


jn/ mat. prasowe MHK

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię