Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych,światowej sławy kompozytor - Wojciech Kilar - kończy 80 lat.
Na świecie znany jest głównie z muzyki filmowej. Skomponował ją do ponad 130. obrazów. Współpracował między innymi z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim i Krzysztofem Kieślowskim. Ale w dorobku ma też wiele popularnych utworów, jak piosenka „W stepie szerokim" z serialu "Przygody pana Michała", czy muzyka do kultowego „Rejsu", czy „Pana Tadeusza", gdzie motywem przewodnim jest słynny polonez.

Karierę kompozytorską rozpoczął w końcu lat 50. na pierwszych edycjach festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył nową polską szkołę awangardową wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim. W połowie lat 70. zaczął komponować utwory od wpływem inspiracji religijnych i ludowych. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów - "Krzesany".
Wojciech Kilar skomponował wiele utworów pod wpływem inspiracji tatrzańskich, jak: "Kościelec", "Siwa mgła", "Orawa". Kompozytor tworzy także dzieła związane z wielkimi wydarzeniami w Polsce - "Bogurodzica", "Exodus", "Angelus" oraz "Victoria".
Jest laureatem wielu nagród i wyróznień. W maju otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

20 lipca, w trakcie 8. Festiwalu Muzyki Polskiej, podczas koncertu pianistki Beaty Bilińskiej i Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Roberta Kabary w auli "Florianka" Akademii Muzycznej, jubilat otrzyma Nagrodę Złotej Polskiej Muzy, przyznawaną przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej za całokształt twórczości kompozytorskiej.

Wojciech Kilar po krótkim krakowskim epizodzie od 1948 roku mieszka w Katowicach.