Haloweenowe zwyczaje - przebieranki, makijaże, makabyczne stylizacje, fascynacja śmiercią, ale także próba jej rozbrojenia i oswojenia.
Także w krakowskich muzeach, teatrach i galeriach znajdziemy ślady tych zapożyczonych z anglosaskiej tradycji zwyczajów.
Zombie i upiory, żywe trupy, wampiry, krew lejąca się wiadrami, scenografia sugerująca podejrzane pustkowie - błota, mokradła i trzęsawiska. W takich okolicznościach odbywa się w Łaźni Nowej Sabat Dobrych domów - trzeci odcinek serialu teatralnego "Klątwa, odcinki z czasu beznadziei". Spektakl zawiera wspaniale i czyste gatunkowo elementy horroru, ale jest przede wszystkim fikcją polityczną - dającą do myślenia, nie zawsze dopracowaną dramaturgicznie, ale za to bardzo w halloweenowym guście. Dziś w Łaźni Nowej o godz.19.00.  
W poszukiwaniu niesamowitości radzimy odwiedzić piękną, klasycznie zaaranżowaną wystawę w Kamienicy Szołayskich Muzeum Narodowego.
Ekspozycja zat. "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900", pokazuje ok. 300 dzieł sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku.
Wątki demoniczne, szamańskie i druidyczne, strachy, zapadający zmrok i czającę się w nim monstra to częste motywy na płótnach młodopolskich mistrzów: od Weissa, pzez Stanislawskiego po Vlastimila Hoffmana. Sekwencja wystawy zat. "Fantazmaty, lęki, nadzieje" wprowadza nas w tajemniczy świat podświadomości, gdzie pracowicie działają ludzkie komplekty, obawy, niepokoje.  
"Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900" pokazuje prace najwybitniejszych polskich arystów tego okresu. To wyśmienita galeria sztuki zaskakującej formalnie, odważnej i wciąż bardzo współczesnej. Niezależnie od naszych halloweenowych poszukiwań...
"Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900" czynna w końca roku.
 

jn