"Chcemy zwrócić uwagę na dwie ważne rocznice: 70. rocznicę powstania państwa Izrael, ale i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. A dlaczego Syjon? Syjon to nie tylko miejsce, ale i symbol pewnych marzeń i pragnień posiadania własnego kraju. To marzenie spełniło się właśnie Izraelczykom i Polakom - mówi Robert Gądek, wicedyrektor Festiwalu. Jak przypomniał dyrektor, pierwszy FKŻ odbył się w 1988 r. W zamierzeniu twórców miało to być jednorazowe wydarzenie, ale po sukcesie pierwszej edycji pojawiły się prośby, aby w przyszłości organizować kolejne edycje. Drugi festiwal odbył się w 1990 r., trzeci – w 1992 r. i od tego roku odbywa się już każdego lata.

Na Festiwalu pojawią się artyści, którzy są doskonałą syntezą kultury żydowskiej, bo twórczo podejmują dialog z przeszłością i teraźniejszością - dodaje Janusz Makuch - dyrektor Festiwalu. "To będzie próba dynamicznego połączenia świata przeszłego w takim nowatorskim wydaniu. Przyjeżdża: David Krakauer, Frank London i jedna z najwybitniejszych bodaj pieśniarek Eleanor Reissa" - wymienia Janusz Makuch. „Festiwal jest niczym innym jak swoistego rodzaju lustrem, które z jednej strony odbija piękno tego żydowskiego świata, który był tworzony przez wieki na naszej ziemi, z drugiej strony skupia tę niezwykłą, spolaryzowaną energię tego świata, który jest tworzony dzisiaj w diasporze, ale przede wszystkim w Izraelu, w Syjonie” – powiedział dyrektor wydarzenia. 

Davida Krakauera będzie można posłuchać m.in. w niedzielę w samo południe w synagodze Tempel. Amerykański klarnecista wystąpi z polskim kwartetem Pan Ton Quartet. Muzycy wykonają kompozycję „Dybbuk”, autorstwa młodego polsko-białorusko-żydowskiego artysty Wlada Marhuletsa. Kompozycja powstała specjalnie na zamówienie FKŻ. Krakauer wystąpi także 28 czerwca z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Podczas tego samego wieczoru z Krakauerem grać będzie w synagodze Tempel trębacz Frank London.

Ze śpiewającą w języku jidysz Eleonorą Reissą i grupą Klezmer Brass Allstars Frank London wystąpi 25 czerwca, w synagodze Tempel. W repertuarze wieczoru znalazły się zarówno zapomniane pieśni, jak i klezmerskie szlagiery, piosenka aktorska, a także utwory zaangażowane, opowiadające o sytuacji kobiet i o polityce.

30 czerwca w sercu Kazimierza odbędzie się słynny koncert „Szalom na Szerokiej”. Wystąpią izraelski wirtuoz saksofonu, pochodzący z Etiopii, Abatte Barihun; oraz Jazz Band Młynarski-Masecki - pianista Marcin Masecki oraz wokalista Emil Młynarski powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. 

Po raz pierwszy działać będzie Sambation czyli przestrzeń dla sztuki przy ulicy Sebastiana, gdzie odbywać się będą koncerty, warsztaty plastyczne , happeningi, performance wykowywane przez artystów z Jerozolimy.

Więcej informacji o programie Festiwalu Kultury Żydowskiej

 

 

(Anna Łoś/PAP/ew)