|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ewa Lipska laureatką Nagrody Silesius

Ewa Lipska została laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius - za całokształt twórczości. Ewa Lipska to jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych należąca do generacji Nowej Fali. Zawsze jednak osobna, tak jak osobna i wyrazista jest jej poetycka dykcja, nieufność do „zastanego” języka, błyskotliwa metaforyka, gęstość znaczeń, paradoks. Autorka tekstów piosenek, felietonistka. Współzałożycielka, redaktorka i współpracowniczka kilku pism (m.in. miesięczników „Pismo”, „Kraków”). Przez wiele lat pracownik polskiej dyplomacji w Austrii. Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką.

Ewa Lipska o tomie "Pamięć operacyjna" w rozmowie z Katarzyną Fortuną

Przewodniczący jury prof. Andrzej Zawada podkreślił, że "twórczość Lipskiej jest bardzo wyrównana. Od debiutu, zatytułowanego „Wiersze” (1967), kolejne książki poetyckie charakteryzuje ten sam, indywidualny rodzaj języka.

Profesor Zawada przypomina, że choć pierwsze tomy Ewa Lipska konsekwentnie numerowała jako kolejne „Zbiory wierszy” ostatnio preferuje tytuły odwołujące się do współczesnej, stechnicyzowanej rzeczywistości („Czytnik linii papilarnych”, „Pamięć operacyjna”).

Przewodniczący jury dodał także, że wiele wierszy Ewy Lipskiej zostało zaprezentowanych w formie piosenek, które śpiewali Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, czy Anna Szałapak.

Gala wręczenia nagrody odbędzie się 18 maja podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

W maju też nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się nowy tom Ewy Lipskiej pt. "Miłość w trybie awaryjnym".

Radio Kraków zrealizowało słuchowisko „Suflerka” wg scenariusza Ewy Lipskiej w reżyserii Józefa Opalskiego.

kf

100%
0%