Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Dziś umarł Prokofiew" - premiera Teatru Mumerus

  • Kultura
  • date_range Środa, 2019.07.17 10:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:08 )
Kasandryczna opowieść o związkach władzy i sztuki, refleksja nad pozycją artysty w świecie politycznych uwikłań.

rys. W. Hołdys

Akcja spektaklu rozpoczyna się w 5 marca 1953, czyli w dniu, kiedy umarł Prokofiew, ale także i… Stalin. Spektakl Teatru Mumerus zobaczymy 20 i 22 lipca o godz. 19:30, na Dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Krakowie przy ul. Senackiej 3.

Wykonawcy:
Dymitr Dymitrewicz Szostakowicz - Jan Mancewicz
Józef Wissarionowicz Stalin - Jacek Milczanowski
Sergiusz Siergiejewicz Prokofiew - Robert Żurek 
Nina Szostakowicz - Ewa Breguła
Formaliści - Ewa Breguła, Anna Lenczewska, Mateusz Dewera, Robert Żurek 
Muzycy - Alicja Margolin i Michał Braszak
Prowadzący naradę kompozytorów - Agnieszka Dziedzic (głos) 
Reżyseria i przestrzeń: Wiesław Hołdys
Opracowanie muzyczne: Michał Braszak
Kostiumy: Dorota Morawetz
Współpraca: Agnieszka Dziedzic, Beata Morsztyn i Maria Śmiłek

 

 

 

mat.prasowe/Ewa Szkurłat

Dramat Moniki Milewskiej „Dziś umarł Prokofiew” w reżyserii Wiesława Hołdysa odmalowuje trudne losy wybitnych radzieckich kompozytorów, którymi pragnął dyrygować Stalin. Punkt wyjścia stanowi prawie równoczesna śmierć Józefa Wissarionowicza i Siergiusza Prokofiewa. Cały świat opłakuje Ojca Narodów; w prasie ukazują się kilkusetstronicowe nekrologi, w przycmentarnych kwiaciarniach brakuje kwiatów dla zwykłych obywateli. Hołd Prokofiewowi oddaje jedynie niewielka grupa muzyków, w tym główny bohater dramatu – Dymitr Szostakowicz, który – wspominając zmarłego Mistrza – snuje historię własnego życia w Kraju Rad. Jawi się nam ono jako piekielna sinusoida łaski i niełaski tyrana, piszącego recenzje muzyczne tym samym piórem, którym podpisuje również wyroki śmierci. 

"Dokonaliśmy dekontrukcji, rekonstrukcji i pewnego rodzaju dialogu z muzyką" -  mówi W. Hołdys. Muzyka w "Dziś umarł Prokofiew" jest równoprawnym bohaterem spektaklu. Zabrzmi kontrabas, theremin – mało znany, ale zaskakujący brzmieniem instrument elektroniczny skonstruowany w latach 30-tych. W ZSRR zbudowano 600 egzemplarzy tego instrumentu, a w 1928 jego twórca L.Termen uzyskał amerykański patent na to urządzenie  Zderzenie mistrzowskich kompozycji Szostakowicza i Prokofiewa z ich utworami utrzymanymi w duchu socrealizmu tworzy bolesny dysonans. 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię