|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dyskusyjny Klub Książki w Polance Hallera w gminie Skawina

Spotykają się od pięciu lat. Ponieważ w tej miejscowości nie ma biblioteki, miłośnicy książek początkowo zbierali się w… remizie strażackiej. Szybko jednak uznali, że w domu jest przyjemniej i od tego czasu spotkania przebiegają w bardzo nieoficjalnej, rodzinnej atmosferze, w domu któregoś z klubowiczów.

Posłuchaj o Dyskusyjnym Klubie Książki w Polance Hallera

Ich najlepsze spotkania to te, dotyczące wielkiej literatury: niezapomniane były dyskusje m.in. o „Z szynką raz” Bukowskiego, „Myszach i ludziach” Steinbecka, „Morfinie” Twardocha czy „Białej gorączce” Hugo-Badera.

Od początku prowadzą swój  fanpage www.facebook.com/dkkpolanka/. Można tam przeczytać krótkie relacje ze spotkań i o  wrażeniach z lektury. Dodatkową atrakcją jest publikowana tam zagadka literacka.

Efektem działania  klubu są także lepsze poznanie się członków, zbliżenie relacji sąsiedzkich i chęć wspólnego działania. I tak wspólnie z innymi aktywnymi osobami z Polanki Hallera, między innymi na bazie DKK, powstało działające na rzecz społeczności lokalnej stowarzyszenie „MożeMy”.  Radio Kraków gościło w domu Państwa Całych. Klubowicze dyskutowali o książce Jonasa Jonassona "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął".

To książka uznawana za najlepiej sprzedającysię debiut szwedzki wszech czasów. Gdy książka ukazała się w 2009 roku, żadna poważna gazeta w Szwecji nie kwapiła się, żeby o niej pisać. Media ogólnoszwedzkie milczą o książce, która rok później zdobywa tytuł najlepiej sprzedającego się tytułu roku. W 2011 powtarza sukces.

Pod koniec 2013 w Szwecji zamieszkałej przez ok. 9,6 mln osób, książkę kupiło już milion Szwedów, poza Szwecją dwa miliony Niemców i trzy miliony czytelników w innych krajach. W Holandii książka przez trzy lata z rzędu znajdowała się na liście bestsellerów. Dane z 2013 roku mówią, że powieść została przetłumaczona na 38 języków i doczekała się filmu fabularnego z rekordowym jak na szwedzkie warunki budżetem, bijąc też rekordy oglądalności już w dniu premiery.

 

 

 

Projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury "Promocja czytelnictwa”. 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Instytut Książki:

100%
0%