|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dla tych, którzy chcą mieć coś niepowtarzalnego Muzeum Etnograficzne uruchamia platformę poświęconą rzemiosłu

Muzeum Etnograficzne w Krakowie po trzech latach przygotowań uruchomiło internetową platformę rzemiosło2zero. To efekt badań środowiska małopolskich rzemieślników zajmujących się obróbką drewna lub metalu.

posłuchaj Katarzyny Piszczkiewicz

fot: MEK

Serwis prezentuje ich profile, co jak przekonuje Katarzyna Piszczkiewicz, koordynatorka projektu - ma ułatwić kontakt pomiędzy wytwórcami i ich partnerami.

Na platformie można szybko znaleźć ludzi, którzy mogliby wykonać dla klienta coś specyficznego - przedmiot, którego jeszcze nie ma a który może powstać specjalnie na zamówienie. To jest urok rzemiosła - tworzy pojedyncze egzemplarze - mówi Piszczkiewicz.

Platforma rzemiosło2zero.pl - jak dodają jej twórcy - ma być początkiem inwentaryzowania niedocenianych zasobów, co pozwoli w przyszłości opisać proces zmian, jakie zachodzą w środowiskach tradycyjnych wytwórców.

Ostatnie trzy lata  Muzeum poświęciło na badanie środowiska małopolskich rzemieślników i post-rzemieślników, zajmujących się obróbką drewna lub/i metalu. Postanowiło zmierzyć potencjał działających w Małopolsce zakładów (kowalskich, ślusarskich, ciesielskich, stolarskich) dostarczających produktów i rozwiązań współczesnemu odbiorcy.

Spadkobiercy dawnych rzemiosł - wbrew powszechnemu przekonaniu o zanikaniu ich zawodów - wciąż działają, a ich aktywność ma istotny wpływ na krajobraz kulturowy regionu oraz integrację społeczną jego mieszkańców. Muzeum rozpoczęło w ten sposób proces inwentaryzowania niedocenianych zasobów, zbierając dane, które w przyszłości pozwolą opisać proces zmian, jakie zachodzą w środowiskach tradycyjnych wytwórców.

Twórcy byli pytani o ich sposób pracy, o powód, dla którego wybrali swoje zajęcie, o relacje z klientami, ale także o pasje, sukcesy, porażki i codzienne życie. Wyniki badań pozwoliły na stworzenie serwisu, który od tej pory będzie się stale rozwijał. Platforma, prezentująca profile rzemieślników, ułatwi kontakt i dialog pomiędzy wytwórcami i ich potencjalnymi partnerami, przez co okaże się przydatnym narzędziem dla wszystkich, którzy chcą mieć wpływ na kształt świata wokół siebie.

 

Magdalena Zbylut/mat.prasowe/bp

100%
0%