O nieoczywistych relacjach wielkiej aktorki z nowym w XIX wieku medium fotografii rozmawiać będziemy w Kole Kultury po 21.00.

Podobno początkowo nie lubiła fotografii i zżymała się, że zakłamuje obrazy na scenie. Helena Modrzejewska, największa polska aktorka wszechczasów, pokochała jednak atmosferę fotograficznego atelier i zadbała, by uwiecznić na szklanej kliszy swoje najważniejsze szekspirowskie role. W okresie amerykańskim sama sięgała po aparat i fotografowała członków rodziny.

Szekspir była dla naszej genialnej tragiczki najważniejszym autorem. W roku 400-lecia śmierci Szekspira ukazuje się niezwykły album - "Szekspir Modrzejewskiej".

Album autorstwa dr Alicji Kędziory, to zbiór informacji na temat każdej z osiemnastu szekspirowskich ról Modrzejewskiej. Kluczowym elementem albumu są fotografie aktorki, w roli heroin Szekspira. Niemalże wszystkie fotografie, które zamieszczono w albumie, wykonano w atelier, w których aktorka pozowała w scenicznych kostiumach odtwarzając mniej lub bardziej wiernie sytuacje sceniczne.Z 18 ról szekspirowskich Modrzejewskiej odnaleziono i zidentyfikowano zdjęcia z trzynastu kreacji; stanowi to łącznie ponad 200 zdjęć z różnych okresów artystycznej aktywność aktorki. Najsłynniejsze to Ofelia z Hamleta, Julia z "Romea i Julii" czy Porcja z "Kupca Weneckiego". Wiele z nich grała przez całe życie, w niektóre, tak jak np Konstancja z "Króla Jana", wcieliła się dopiero u kresu swojej kariery teatralnej.

O niezwykłej przygodzie Modrzejewskiej z fotografią opowie w Radiu Kraków dr Alicja Kędziora – adiunkt w Katedrze Zarządzania Kulturą Instytutu Kultury UJ, kierownik Pracowni Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej.
Album wpisuje się w serię publikacji Pracowni Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej.

jn