Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Cricoteka znów czynna dla zwiedzających

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2015.01.23 16:05 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:31 )
Po zakończonym remoncie dachu, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora zaprasza na dwie wystawy.

Lindsay Seers, It Has to be This Way, 2010.

Agnieszka Oprzadek, wicedyrektor Cricoteki
The Book Lovers w Cricotece

Krakowska Cricoteka znów czynna dla zwiedzających. Po zakończonym właśnie remoncie dachu, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora zaprasza na dwie wystawy. Pierwsza z nich to stała ekspozycję obiektów z teatru Cricot 2. Druga - to część międzynarodowego projektu zat. "The Book Lovers", gromadzącego powieści pisane przez artystów.

- Zakończyliśmy remont i zapraszamy na wystawy - deklaruje w rozmowie z Justyną Nowicką wicedyrektorka Cricoteki Agnieszka Oprządek.

Powieści pisane przez artystów to temat międzynarodowego projektu The Book Lovers (Miłośnicy książek), którego krakowska premiera odbyła się w Cricotece - Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora.

Projekt The Book Lovers jest próbą podjęcia systematycznych badań nad zjawiskiem powieści pisanych przez artystów. Pojawiały się one już w XX wieku, jednak to w ciągu ostatnich piętnastu lat wielu artystów zaczęło traktować powieść jako środek artystycznego wyrazu. Kuratorzy przygotowali listę blisko 350 artystów sztuk wizualnych, zajmujących się także pisaniem powieści. Są wśród nich ulubieni autorzy Tadeusza Kantora m.in Witkacy, Bruno Szulc, czy Maria Stangret-Kantor.

- Celem wystawy Czytać jak książkę realizowanej w ramach projektu The Book Lovers, jest pokazanie, że literatura tworzona przez artystów wizualnych wykracza daleko poza przestrzeń książki - podkreśla współautorka wystawy Joanka Zielińska. Ekspozycja została poświęcona różnorodnym strategiom, przy pomocy których twórcy powołali do życia powieści jako części swoich projektów artystycznych.

Dla Jill Magid, Chenga Rana i Lindsay Seers książka jest nie tylko prozatorską narracją, ale również medium, takim samym jak wideo czy instalacja. W swojej twórczości Lindsay Seers w wyszukany i subtelny sposób zaciera granicę między rzeczy-wistością i zmyśleniem. Stare fotografie, działające jak karty tarota, mają jej pomóc w odzyskaniu pamięci i utraconej tożsamości.

Powieść Chenga Rana, Circadian Rhythm [Rytm okołodobowy] (2013) to centralny punkt instalacji, na którą składają się różne obiekty pełniące rolę „nienapisanych” rozdziałów jego książki.

Książka Jill Magid Failed States [Niefortunne stany] (2012) to wspomnienia z pobytu w Austin w stanie Teksas, kiedy to artystka była świadkiem strzelaniny urządzonej przez człowieka nazwiskiem Fausto Cárdenas. Mimo że celował w górę i nikomu nie zrobił krzywdy, został aresztowany. W swojej instalacji Jill Magid łączy postać Fausto Cárdenasa z Faustem, bohaterem sztuki Goethego, napisanej w formie dramatu niescenicznego, tj. sztuki teatralnej, której akcja nie ma miejsca na sce-nie, lecz w umyśle czytelnika.

Książki trojga wymienionych twórców znajdują się w kolekcji powieści napisanych przez artystów, która stanowi punkt centralny wystawy prezentującej różne strategie twórcze. Uzupełnieniem ko-lekcji jest dostępny online katalog, zawierający ponad 350 tytułów. W kolekcji, która może być ro-zumiana jako szczególny rodzaj archiwum, znajdują się również dzieła artystów niezwykle istot-nych dla Tadeusza Kantora, m.in. Krzysztofa Niemczyka, Witkacego, Bruno Schulza, Marii Stan-gret-Kantor. Zarówno kolekcja powieści, jak i baza danych na ich temat powstały dzięki hojnemu wsparciu M HKA, Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii.

The Book Lovers to długoterminowy projekt autorstwa Davida Maroto i Joanny Zielińskiej poświę-cony powieściom pisanym przez artystów. Wystawy, programy performatywne, tymczasowa księ-garnia, sympozjum oraz publikacja realizowane w jego ramach służą analizie strategii wykorzysta-nia powieści w sztukach wizualnych.

Czytać jak książkę / Reads Like a Book
Projekt The Book Lovers
23.01.2015 – 15.03.2015
Cricoteka ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię