|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Chopin, Beethoven na inaugurację 12. festiwalu Wawel o zmierzchu

Kompozycje Fryderyka Chopina, Ludwika van Beethovena, ale i Maurice’a Ravela zabrzmią w sobotę podczas inauguracji 12. festiwalu Wawel o zmierzchu na dziedzińcu arkadowym zamku królewskiego w Krakowie.

Posłuchaj: z D.Ziernicką i dr hab.M.Janicką-Słysz rozmawia K.Pelc

Fot. Pixabay

Utwory słynnych kompozytorów podczas wieczoru zagra na fortepianie artysta młodego pokolenia i laureat licznych konkursów Krzysztof Książek. Akompaniować mu będzie orkiestra CORda Cracovia. Melomani usłyszą Fantazja A-dur na tematy polskie Chopina, V Symfonię c-moll Beethovena i Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela. Dyrygować podczas występu ma Łukasz Borowicz, którego dyskografia liczy ponad 70 albumów.

Łącznie w programie trwającego do końca sierpnia festiwalu na wzgórzu wawelskim znajdzie się dziewięć koncertów. Muzyka nieść się będzie, tak jak w latach ubiegłych, po dziedzińcach arkadowym i Batorego. Dziedziniec arkadowy może pomieścić ok. 1,5 tys. osób, Batorego – ok. 120.

„We wszystkich koncertach obecne będą akcenty polskie” – zapowiedziała na konferencji prasowej w środę dyrektor artystyczna festiwalu Małgorzata Janicka-Słysz. Wyjaśniła, że hasło festiwalu - "Utrwalanie Chopina” – łączy się z ukazaniem polskiej twórczości kompozytorskiej. Oprócz muzyki Chopina na festiwalu rozbrzmią utwory m.in. Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Stanisław Moniuszko będzie z kolei bohaterem koncertu finałowego 31 sierpnia. Na dziedzińcu arkadowym publiczność usłyszy wówczas najsłynniejsze utwory Moniuszki – w tym „Uwerturę”, „Tance góralskie” i „Mazura” z opery „Halka”. Koncert finałowy ma także uczcić 200. rocznicę urodzin słynnego kompozytora. Na scenie wystąpią Katarzyna Oleś-Blacha (sopran), Wanda Franek (mezzosopran), Tomasz Kuk (tenor), Przemysław Firek (bas) i orkiestra CORda Cracovia pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego.

Dyrektor artystyczna festiwalu zaznaczyła, że wydarzenie pokazuje jak różnorodna jest muzyka; jest okazją do posłuchania nie tylko uznanych artystów, ale i młodych i uzdolnionych muzyków. Spośród planowanych koncertów dyrektor uwagę zwróciła na zaplanowany na 3 sierpnia recital fortepianowy Kevina Kennera. Amerykański pianista uczył się m.in. w Akademii Muzycznej w Krakowie, był laureatem międzynarodowych konkursów chopinowskich. W Krakowie Kenner wykona utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

Jak poinformowała wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Danuta Ziernicka, jak dotąd podczas festiwali Wawel o zmierzchu odbyły się 104 koncerty, których wysłuchało ponad 50 tys. osób. Przedsięwzięcie organizowane jest ze środków miasta Krakowa oraz dzięki sponsorom.

 

 

PAP/jgk

 

0%
0%