“W Krakowie mamy słabość do filmów kierujących obiektyw kamery na rodzinę, bo w niej dochodzi do największej amplitudy napięć, często skumulowanych w jednym ujęciu. Zażyłe relacje między filmowcem, a jego bliskimi pozwalają na większą szczerość. Te dokumenty bywają najprawdziwsze z prawdziwych, bo nikt niczego nie odgrywa. A jeśli za kamerą stoi - jak tutaj - filmowiec amator, to nie może być także mowy o manipulacji z jego strony, bo final cut należeć będzie do innego artysty, który z niebywałego bogactwa materiału stworzy po latach swój własny film” - mówi dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat.

Sukcesy filmu “Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego oraz książki “Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania historią Beksińskich. Dokument Borchardta to oddanie głosu samym bohaterom, unikalna okazja do poznania Beksińskich poprzez autentyczne materiały, po raz pierwszy prezentowane w tak obszernej formie.

Marcin Borchardt – scenarzysta, reżyser, filmoznawca. Autor filmów dokumentalnych, reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Związany z gdyńską "filmówką" i Uniwersytetem Gdańskim. 

Ceremonia otwarcia festiwalu i światowa premiera filmu z udziałem twórców odbędzie się 28 maja w kinie Kijów.Centrum. 57. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 28 maja - 4 czerwca 2017 roku. 

 

 

(mat. pras/ew)