"Artysta szlaku nadziei. Stanisław Westwalewicz - żołnierz 2 Korpusu Polskiego w służbie sztuki"  
Kilkanaście obrazów olejnych tarnowskiego artysty, absolwenta krakowskiej ASP, żołnierza września i II Korpusu Polskiego oglądać można na nowej czasowej wystawie w Muzeum AK w Krakowie.

Wystawa wpisuje się w obchody 75. rocznicy przemianowania ZWZ w AK.

- Chcieliśmy, wpisując się w tę rocznicę, pokazać życie żołnierza od innej strony - mówi Aleksander Czerniewicz, kurator wystawy.


Wystawa "Artysta szlaku nadziei..." jest prologiem głównej rocznicowej ekspozycji Muzeum, ktora otwarta zostanie w kwietniu i pokazywać będzie różnego rodzaju związki między Armią Krajową a II Korpusem Polskim.


Prace Stanisława Westwalewicza zostały udostępnione na krakowską wystawę przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, ktore posiada kolekcję  kilkudziesięciu obrazów i rysunków artysty.

 

Stanisław Westwalewicz (1906,Kozienice -1997 Tarnów)  studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1928 – 1933, pod kierunkiem profesorów Włodzimierza Jareckiego, Ignacego Pieńkowskiego, Karola Frycza i Fryderyka Pautscha. Pierwsza indywidualna wystawa jego prac miała miejsce w Pałacu Sztuki w Krakowie w 1937 roku.
We wrześniu 1939 roku Stanisław Westwalewicz zgłosił się jako ochotnik do wojska, 18 września dostał się do sowieckiej niewoli i trafił do obozu w Kozielsku. Jako jeden z nielicznych więźniów uniknął śmierci w Katyniu, a w roku 1941, po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej i po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a ZSRR został żołnierzem armii Andersa. Przez pewien czas był dowódcą plutonu, później pracował w drukarni wydającej czasopismo „Orzeł Biały”. Przez cały okres wojny, również w czasie pobytu w obozie, nie zrezygnował z twórczości artystycznej, prezentował swoje prace na wystawach m.in. w Jerozolimie, Damaszku, Kairze i Rzymie. Jako żołnierz 2 Korpusu odbył kampanię włoską, a  po zakończeniu wojny w 1945 roku brał udział w pracach założycielskich międzynarodowego stowarzyszenia artystów „Circolo Artistico Internazionale”. W czerwcu 1947 roku powrócił do Polski , a w 1962 roku osiadł na stałe w Tarnowie.
Prace Stanisława Westwalewicza to głównie martwe natury i pejzaże, malował też obrazy o tematyce religijnej, projektował witraże.  

Jdruzynska