Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Artyści Zakopiańscy 2020” w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2020.08.06 15:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:18 )
Bohaterem trzeciej edycji autorskiego projektu wystawienniczego Lidii Rosińskiej-Podleśny, jest postać Tytusa Chałubińskiego "króla Tatr" jego epoka, dokonania i testament ideowy. Projekt poprzez otwartą formułę prezentuje artystów tworzących w szeroko pojętym „zakopiańskim” środowisku.

Antoni Grabowski. Chałubiński na Małej Łące 2020, rzeźba, drewno. Fot. MGS

 

Kolejna odsłona projektu "Artyści zakopiańscy 2020"  pozwala na ukazanie całego spektrum dyscyplin, postaw, kierunków. Wzorem poprzednich edycji do wystawy zaproszeni zostali profesjonalni artyści zakopiańscy, niezrzeszeni i zrzeszeni w ZPAP o/zakopiański.

W roku 2020 obchodzimy 200. rocznicę urodzin dra Tytusa Chałubińskiego, jednocześnie uchwałą Rady Miasta Zakopane, rok 2020 został ogłoszony w Zakopanem rokiem dra Tytusa Chałubińskiego. Miejska Galeria Sztuki, włączając się w te obchody, jako temat tegorocznego projektu wystawienniczego wybrała tę wybitną postać. Sylwetka Tytusa Chałubińskiego, legendarnego „Króla Tatr”, jego epoka, dokonania i testament ideowy stanowią niezwykłe źródło inspiracji artystycznej. Przygotowana przez Miejską Galerię Sztuki z okazji 200. rocznicy urodzin i roku Tytusa Chałubińskiego ekspozycja, jest istotnym przyczynkiem do refleksji nad aktualnością czynników kulturotwórczych, które powodowały Chałubińskim oraz zadecydowały o micie Zakopanego i legendzie Tatr – mówi kurator wystawy, Lidia Rosińska-Podleśny.

 

Marek Szala, Doktorowi czasów zarazy, 2020, ołówek, pastel. Fot.MGS

 

Artystyczna i ideowa formuła ekspozycji - pisze kuratorka wystawy Lidia Rosińska-Podleśny -  pozwala zrozumieć i docenić osobowość ukształtowaną zachwytem nad naturą gór, fascynacją lokalną kulturą i sztuką, wszechstronnymi zainteresowaniami naukowymi i hipokratejską, humanistyczną empatią. Wyjątkowe znaczenie Chałubińskiego dla historii Zakopanego i Tatr cechuje specyficzny dla polskich pionierów i eksploratorów etos odkrywcy. Bez typowych dla tamtej epoki kolonialnych i imperialnych instynktów, w duchu romantycznych misji Edmunda Strzeleckiego, Ignacego Domeyki, Bronisława Malinowskiego czy Bronisława Piłsudskiego.

Podobnie jak wielu innych wybitnych twórców zakopiańskiego mitu, przywiodła go pod Giewont kompensacja, tęsknota i poszukiwanie najczystszych prapierwiastków duchowości i kultury narodowej w enklawie nieskażonej natury. To był naturalny proces kształtowania elit intelektualnych narodu podzielonego kordonami zaborców. To dzięki takim postaciom ówcześnie zdefiniowana wizja  tatrzańskiej kotliny, która do dzisiaj funkcjonuje w zbiorowej świadomości, bliższa jest szczęśliwej Arkadii niż „Czarodziejskiej Górze” Tomasza Manna.

 

Małgorzata Kowalczyk. Należymy do natury. 2020, tkanina Fot.MGS 

 

Duchowy i materialny testament Tytusa Chałubińskiego to koncepcja klimatyczna i zdrowotna tatrzańskiej kotliny, to tradycja  turystycznej i naukowej eksploracji Tatr, to wytyczone szlaki jego wypraw „bez programu”, to Las Chałubińskiego i Wrota Chałubińskiego, to ulica, szpital i muzeum jego imienia. To dowód żywej pamięci i trwałej obecności tej charyzmatycznej postaci w zbiorowej pamięci zakopiańczyków.

Czas, w którym żyjemy i pandemiczne doświadczenie, które stało się zjawiskiem globalnym, nieoczekiwanie nadało ekspozycji nowy znaczący kontekst, każe inaczej rozłożyć akcenty i ponownie zmierzyć się z obiegowym mitem Chałubińskiego, dostrzec w jego wizji i misji aktualność i wartość wątków humanistycznych. Mam nadzieję, że Państwu zwiedzającym tę ekspozycję będzie towarzyszyć refleksja nad rolą sztuki w konfrontacji mitu z rzeczywistością i pozwoli odpowiedzieć sobie na nurtujące pytanie: ile w dzisiejszym Zakopanem, ile w nas samych ocalało ze szczęśliwej Arkadii Tytusa Chałubińskiego?

 

 

 

„Artyści Zakopiańscy 2020   7 sierpnia - 11 października 2020  Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem ul. Krupówki 41

 

 

 

mat.MGS/jd

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię