Artyści, którzy podjęli temat utopii, i zgodnie z tytułem cyklu postanowili zbadać jego wymiary to Laura Pawela i Nicolas Grospierre.
Impulsem do podjęcia problematyki utopii była, jak mówią, " próba dzielenia się tajemnicami tworzenia dzieł, chęć zburzenia silnej autonomii artystycznej, otwarcie się na inną wyobraźnię oraz zmierzenie się z nową wrażliwością w praktyce".

Nicolas Grospierre tworzy budynki, które nie istnieją. Dokumentuje zrealizowane utopie, efekty teoretycznych i architektonicznych fascynacji modernizmem, próby stworzenia lepszej rzeczywistości.

Wystawa Laury Paweli w Bunkrze Sztuki to dadaistyczny kolaż. To wystawa o przedmiotach, używaniu ich przez artystów, nadawaniu im rangi kultowych. To wystawa na opak. To drwina z utopijnego myślenia i wiary w szczęśliwą przyszłość. W sumie - awers i rewers myślenia o utopiach.

Kuratorką projeku jest Lidia Krawczyk.

Wystawa czynna do 26 sierpnia.

Nicolas Grospierre (ur. w 1975 roku w Genewie). Fotograf, z wykształcenia socjolog. W latach 1997-1999 studiował w Institut d’Études Politiques w Paryżu, w 1999 ukończył dyplomem studia w London School of Economics and Political Science na kierunku Studia Rosyjskie i Postsowieckie. Od 1999 mieszka w Polsce. Zaliczany do tzw. nowych dokumentalistów. Laureat Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) oraz Złotego Lwa na 11. Biennale Architektury w Wenecji za najlepszy pawilon narodowy. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Laura Pawela (ur. 1977 roku w Rybniku). Artystka multimedialna. Ukończyła studia w Instytucie Sztuki oraz na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2004). W 2006 roku prowadziła Pracownię Gościnną im. Eugeniusza Gepperta przy ASP we Wrocławiu. W 2011 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Mieszka i pracuje w Warszawie.