To będzie kolorowa i nieco egzotyczna wycieczka po świecie różnorodności i odmienności społeczności żydowskich w często odległych krajach. Poznamy iIch specyfikę wynikającą z lokalnych tradycji i niepowtarzalny regionalny charakter. Odwiedzimy między innymi Indie, Etiopię, Stany Zjednoczone, Izrael i oczywiście Polskę. Jak co roku przygotowano wystawy, prezentacje multimedialne, koncerty. Start o godz. 22:00, a koniec jak zawsze o 2 po północy. Wstęp wolny!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Godz. 21.50 - uroczysta Hawdala na dachu JCC w Krakowie (ul. Miodowa 24)

Godz. 22.15 – 2.00 - otwarcie synagog dla publiczności

Synagoga Izaaka – Żydzi w Etiopii

(ul. Kupa 24)

Wystawa fotografii Mikołaja Grynberga przedstawiająca społeczność żydowska w Etiopii. Poruszające zdjęcia, z których każde jest mini historią.

Mikołaj Grynberg, z wykształcenia psycholog. Od kilkudziesięciu lat fotograf. Autor kilku książek i albumów fotograficznych. Wykładowca w Leica Academy oraz w Związku Polskich Artystów Fotografików (Pracownia Portretu). O kilku lat prowadzi własne grupy fotograficzne – „Osobiste Projekty Fotograficzne” w Warszawie, Sankt Petersburgu i Archangielsku. Publikacje: Dużo Kobiet/Many Women, Auschwitz – co ja tu robię?/Auschwitz – what am I doing here?, Ocaleni z XX wieku [Survivors from the 20th century], Oskarżam Auschwitz.

Synagoga Tempel – Propsy! Raper z USA

(ul. Miodowa 24)

Nie folk, nie indie, ale amerykański rap w wykonaniu Kosha Dillza (amerykańskiego Żyda i rapera) zachwieje fundamentami szacownej Synagogi Tempel. Kosha Dillz zaprezentuje nam dwa 60-minutowe sety.

Synagoga Wysoka – Żydzi w Indiach

(ul. Józefa 38)

W Wysokiej, jak co roku dominować będą multimedialne obrazki, dzięki który odbędziemy niesamowitą podróż do Indii. Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng / Elektro Moon Vision – duet artystów multimedialnych łączących twórcze kodowanie, design i sztukę światła. Ich prace prezentowane były m.in. w MuseumsQuartier w Wiedniu, w galerii Akarenga Soko w Yokohama, w Japonii oraz na Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO 2011 i 2015.

Synagoga Remu – Izrael w pigułce 68 faktów

(ul. Szeroka 40)

Wiecie ile parków dla psów jest w Tel-Awiwie? Gdzie mieszka najwięcej szachistów? I że izraelskie krowy są na topie? Sprawdźcie 68 zabawnych i całkiem serio faktów o Izraelu, które zawarto w kilkuminutowym filmie.

Synagoga Kupa – Polscy Żydzi tu i teraz

(ul. Miodowa 27)

Sylwetki polskich Żydów, mieszkających w Polsce w fotograficznym ujęciu Piotra Kulisiewicza. Dowiemy się też, co dla uwiecznionych na zdjęciach osób oznacza bycie Żydem we współczesnej Polsce.

Synagoga Stara – Byliśmy, będziemy

(ul. Szeroka 24)

Tym razem, inaczej niż zazwyczaj, zapraszamy na wystawę przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa „Byliśmy, jesteśmy, będziemy. Społeczność żydowska Krakowa po 1945 r. „ którą można oglądać już od grudnia 2015 roku i która znakomicie wpisuje się w temat przewodni nocy.

Synagoga Poppera – Zabierzcie Hamsę do domu

(ul. Szeroka 16)

W „Popperze” jak co roku zapraszamy na ręczne robótki czyli warsztaty plastyczne, które poprowadzą Agnieszka Wozowicz i Michał Baca. Każdy z uczestników będzie mógł własnoręcznie przygotować Hamsę czyli symbol obecny w krajach arabskich i w Izraelu będący oznaką otwartości, szczerości i przyjaźni. Dlatego po udekorowaniu Hamsy będzie ją można zabrać do domu.

Michał Baca – malarz, nauczyciel, wielbiciel literatury. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom u prof. Juliusz Joniaka). Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce ( m.in. w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Tarnowie, Zielonej Górze, Zakopanem, Olsztynie) oraz zagranicą (m.in. we Francji, Szwecji, Danii, Niemczech, Japonii i USA). Od wielu lat prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, organizuje także wystawy w Galerii „Atelier” przy ul. Szerokiej 16 (dawna synagoga Wolfa Poppera).

Agnieszka Wozowicz – historyk sztuki, nauczyciel, przewodnik po Krakowie. Pracuje w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. W budynku Synagogi Poppera prowadzi zajęcia z historii sztuki europejskiej i polskiej oraz warsztaty i wykłady w ramach Sekcji Poznawania Historii i Kultury Żydów. Współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

JCC KRAKOW (ul. Miodowa 24)

JCC Krakow jak co roku będzie miejscem „zbiórki” i Centrum Informacji przez cały czas trwania imprezy. Będzie tam można odpocząć, przystanąć na chwilę, zadać to, czy inne pytanie, a także skosztować czulentu i chałki. Ale to nie jedyne atrakcje przygotowane przez JCC Krakow.

21:00 Wernisaż instalacji fotograficznej Bartolomeo Koczenasza „Klatki Czasów: Kazimir”. Projekt Bartolomeo Koczenasza oparty jest na pozornie prostych zestawieniach zdjęć Kazimierza powstałych w tym roku, z tymi które dokumentują życie miasta 80, 90, czy nawet 100 lat temu. Tym razem opowieść osnuta jest nie tyle na poszukiwaniu różnic i podobieństw, co badaniu cienkiej różnicy która przebiega miedzy przeszłością a przyszłością. Autorski sposób prezentowania fotografii animuje naszą perspektywę i zaprasza do wizualnej zabawy, w której ukrytych jest kilkadziesiąt lat krakowskiego Kazimierza. Nie o czarne karty historii tutaj jednak chodzi co pamięć; pamięć utraconą, która cały czas domaga się miejsca w wizualnym krajobrazie tej części miasta Krakowa.

22:30-23:30 Prezentacja kulinarna połączona z degustacją „Kuchnia Żydów Aszkenazyjskich vs. Kuchnia Żydów Sefardyjskich”. Prowadzenie: Kasia Leonardi. Czy potrawy Żydów Aszkenazyjskich i Sefardyjskich bardzo się od siebie różnią? Czy może istnieją jakieś podobieństwa? Przyjdźcie do JCC i poznajcie tradycje kulinarne Żydów z różnych zakątków świata!

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: [email protected] lub tel. 12 370 57 70

22:30-23:30 Gimelomania. Ciemnoskóry, jasnowłosy, a może skośnooki? Czyli o tym, że broda i pejsy Żyda nie czynią. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o tym, co łączy, a co dzieli Żydów z całego świata. Gimelomania to nieformalne dyskusje z członkami Żydowskiego Klubu Studenckiego GIMEL Wydarzenie odbędzie się w JCC WEST przy ulicy Izaaka 5.

23:30-1:00 Członkowie i członkinie Żydowskiego Klubu Studenckiego GIMEL zapraszają do swojej siedziby, JCC WEST, przy ulicy Izaaka 5. Chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania dotyczące współczesnego życia żydowskiego i udzielą informacji o wydarzeniach krakowskiej Nocy Synagog 7@Nite. Towarzyszyć im będą rytmy ciekawej muzyki z całego świata.

0:00-1:00 Koszerne Indie od kuchni. Wykład z degustacją potraw żydów indyjskich. Prowadzenie: Przemysław Piekarski Przekonajcie się, jak smakuje tradycyjny indyjski przysmak chanukowy oraz jaką potrawę Żydzy indyjscy przygotowują na cześć proroka Eliasza! Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: [email protected] lub tel. 12 370 57 70

CHEDER (ul. Józefa 36)

Cheder Tours: Diaspora Food & Music. Start już o 21:00. Specjalnie na tegoroczne 7@nite, Cheder stanie się punktem przesiadkowym nie tylko na trasie pomiędzy synagogami, ale też między różnymi żydowskimi diasporami na całym świecie. Zaopatrzycie się tam w suchy prowiant na drogę – w przygotowanym na tę okazję lunchboxie znajdziecie smaki żydowskich tradycji z Wilna, Casablanki, Tel – Awiwu czy Nowego Jorku. Stworzymy też dla Was Cheder Lounge, specjalną strefę, w której odpoczniecie przy pobudzającej kawie i muzyce z winyli. Selekcję często zaskakujących dźwięków z całej żydowskiej diaspory przygotuje i zagra Tomasz Jurecki. Karmi Sabina Francuz (głodne kawałki) i chederowa załoga.

ŻYDOWSKIE MUZEUM GALICJA (ul. Dajwór 18)

W czasie tegorocznej edycji „Nocy Synagog” wspólnie odkryjemy różnorodność kultury żydowskiej. W programie:

21.00 – 24.00 Tworzenie rangoli. Rangoli to niezwykle barwna kompozycja, tradycyjna dla sztuki indyjskiej. W oparciu o motywy żydowskie z najdalszych zakątków świata, przy użyciu nieprzebranych pokładów wyobraźni, utworzymy barwny kolaż ukazujący wielkie bogactwo i różnorodność współczesnego świata żydowskiego.

21.00 – 21.30,  22.30 – 23.00 Warsztaty tańców żydowskich. Tańce żydowskie zawierają elementy pochodzące z wielu stylów i tradycji tanecznych. Odkryj je wszystkie wraz z nami i doświadcz radości wspólnego tańczenia.Prowadzenie: Awa Cybulska.

22.00 – 22.30, 23.00 – 24.00 „Muzyczny kalejdoskop” z Legend of Kazimierz. Legend of Kazimierz to zespół założony przez Mateusza Frankiewicza w 2013 roku w Krakowie. Na tworzoną muzykę składa się kilka czynników: fascynacje twórczością Żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska – w szczególności Bułgaria i Serbia, muzyka turecka, muzyka cygańska jak i własne kompozycje. Muzycy tworzący zespół mieli przyjemność występować z takimi gwiazdami jak Hans Zimmer, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy czy zdobywca Oskara Jan A. P. Kaczmarek. Brali także udział w wielu prestiżowych festiwalach takich jak Schleswig Holstein Music Festival (2015) i Openair Festival. Mają w dorobku dwie płyty: Seven Wonders (2013) i Jerusalem (2015).

21.00 – 24.00 Fotoakcja: From Galicia with Love – wyślijmy pozdrowienia Żydom z różnych części świata. Społeczności żydowskie żyją w najodleglejszych zakątkach świata – w Nepalu, Bahrainie, w Polinezji Francuskiej i innych, egzotycznych z punktu widzenia Europejczyków miejscach. Przyjdź do muzeum, zrób sobie zdjęcie, wybierz lokalizację, a my wyślemy je wraz z pozdrowieniami Żydom mieszkającym w różnych częściach świata. Niech nas zobaczą!

w.m./mat. prasowe