|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

53 wojny Wojciecha Jagielskiego widziane oczyma Pawła Szumca

Na deski Teatru Ludowego w Krakowie trafił spektakl "53 wojny" w reżyserii Pawła Szumca. Przedstawienie powstało na podstawie książki Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym". To opowieść o dwudziestu latach małżeństwa z korespondentem wojennym Wojciechem Jagielskim, który uczestniczył w 53 konfliktach zbrojnych na świecie.

Posłuchaj, co o spektaklu mówi reżyser Paweł Szumiec

fot. materiały prasowe

"W spektaklu występuje postać, która rozmawiając z główną  bohaterką zadaje pytanie: Ale na prawdziwej wojnie nie byłaś. Nie, nie byłam - odpowiada ona. Więc pytamy o to, czy można się nabawić stresu bojowego nie będąc na wojnie,  poprzez obrazy, obsesje, sny, które pojawiają się w związku z lękiem o drugiego człowieka. Rozmawiamy o małżeństwie państwa Jagielskich, wybitnego dziennikarza, korespondenta wojennego i jego żony" - mówi  Paweł Szumiec. Jak dodaje reżyser sztuki nie bez powodu spektakl zatytułowany jest "53 wojny" - właśnie w tylu konfliktach zbrojnych na świecie uczestniczył Wojciech Jagielski. "Wkraczamy w życie prywatne i bardzo intymne  dwojga ludzi. Nie przypadkowo książka, która stała się kanwą scenicznej opowieści nazywa się "Miłość z kamienia" - dodaje Szumiec. 

Jak twierdzi reżyser spektaklu "53 wojny" to nie tylko pytania o losy ofiar i nasz wpływ na ich życie. "To również rozmowa o współczesnym kryzysie relacji pomiędzy dwojgiem ludzi. Sytuacje tragiczne, traumatyczne wdzierają się w życie codziennie wielu z nas. Stają się obsesją, trudno się ich pozbyć. Takie sytuacje niekoniecznie związane z konfliktami, z wojną można przyłożyć do naszych codziennych relacji. Ten spektakl jest także o nas" - dodaje.

W przedstawieniu  wystąpią Marta Bizoń, Tadeusz Łomnicki i Jacek Wojciechowski. Pokaz przedpremierowy sztuki w Teatrze Ludowym w Krakowie na Scenie pod Ratuszem odbędzie się  12 czerwca o godz. 19.00.   

Joanna Gąska

100%
0%