|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

2017 rok w małopolskiej kulturze

Bez spektakularnych nowości ale z udanymi kontynuacjami sprawdzonych artystycznych cykli. Nie zawiodły galerie, które zaproponowały wystawy wydobywające z cienia, kiedyś głośnych dziś nieco zapomnianych małopolskich twórców oraz muzyczne festiwale ściągające do Małopolski znakomitych wykonawców.

 

 

ZAKOPANE

Listę małopolskich hitów otwiera styczniowa premiera w Teatrze im Witkacego. "Operetka" W. Gombrowicza w reżyserii Andrzeja Dziuka to wyrazisty spektakl z ważnym przesłaniem, przemyślaną reżyserią i brawurowym, odważnym aktorstwem.

fot. Kronos Media

http://www.radiokrakow.pl/kultura/teatr-witkacego-wystawia-operetke-gombrowicza-recenzja/

Duży sukces wystaw w Miejskiej Galerii Sztuki im W. hr Zamoyskiego. Zapowiadająca powrót do słynnych Salonów Marcowych ekspozycja prac prof. Adama Myjaka, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, wielokrotnego rektora warszawskiej ASP oraz prezentacja po raz pierwszy pokazywanych na wspólnej wystawie dzieł czołówki polskich artystów współczesnych od Abakanowicz przez Bałkę po Cześnika w ramach nowego cyklu Alfabet sztuki. Po 30. latach nieobecności w galeriach Zakopanego powrócił także dużą indywidualną wystawą rzeźby, rysunku i grafiki pt." Duch i materia" zakopiański twórca Marek Szala
Znakomici artyści, świetne prace. Postawioną wysoko poprzeczkę trzeba będzie jednak utrzymać w kolejnym roku.

fot.JD

Z ogromnym zainteresowaniem spotkał się także projekt wydawniczy Muzeum Tatrzańskiego NOT.FOT., który odsłania nieznane oblicze jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku. To magazyn dedykowany jednemu dziełu – Notatnikowi fotograficznemu Władysława Hasiora. W 2017 roku ukazały się 4 numery tego bezprecedensowego wydawnictwa. NOT.FOT. to nie tylko edytorskie wydarzenie, więc i ono trafia na listę kulturalnych hitów.  

 

Tłumy melomanów uczestniczyły w wydarzeniach jubileuszowych 40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, które były centralnym punktem projektu „Karol Szymanowski i klimatyczne Zakopane. Sztuka i medycyna”. Ciekawie zrealizowany projekt (wystawy, koncerty, spotkania, sesja) wpisywał się w obchody jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz w obchody Roku Karola Szymanowskiego - Zakopane 2017.

 

 

TARNÓW / LUSŁAWICE/ BIECZ

Pojawiła się na przełomie 2016/2107 roku i być może to sprawiło, że nie została przez wielu należycie doceniona a szkoda. "Sprawna ręka" wystawa w BWA Tarnów prezentująca szeroki wybór prac Moshe Kupfermana, jednego z najważniejszych artystów izraelskich w połączeniu z dziełami Marka Chlandy, krakowskiego grafika, rzeźbiarza była niezwykłym doświadczeniem nie tylko estetycznym.


Natomiast na listę hitów wpisujemy wakacyjną wystawę BWA, która z cienia zapomnienia wyciągnęła Jerzego Koleckiego scenografa, lalkarza   jednego z najważniejszych polskich twórców związanych z większością teatrów lalkowych w Polsce, przede wszystkim z teatrem Rabcio w Rabce.  Pierwsza monograficzna prezentacja jego projektów scenografii "Teatr Lalek Jerzego Koleckiego " okazała się dużym sukcesem.

 

 


http://www.radiokrakow.pl/audycje/kolo-kultury-kultura-w-malopolsce/teatralna-tworczosc-jerzego-koleckiego/
 


 Wyczekiwana pierwsza premiera tarnowskiego Teatru im. L.Solskiego pod nowym artystycznym kierownictwem Marcina Hycnara i w jego reżyserii "Porachunki z katem" Martina McDonagha niestety nie zachwyciła. Spektakl mimo w sumie dobrej gry aktorskiej, niezłego tekstu, przegotowanej z rozmachem scenografii nie porywa. Pub, w którym rozgrywa się akcja jest zdecydowanie za duży i za mało angielski a większość odtwarzanych postaci zagranych zostało na może i ciekawej, ale zbyt jednostajnej i w końcu nużącej nucie.

fot.P.Topolski

Kolejna premiera teatru dopiero przed nami,30 grudnia. Czy "Poskromnienie złośnicy" Shakespeare'a w reżyserii Anny Gryszkówny przełamie nie najlepszą passę tarnowskiego teatru? Trzymamy kciuki, ale recenzja już w nowym roku.

 

Mające swoją siedzibę w Lusławicach Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego nie zawiodło w te wakacje melomanów. Piąta edycja największego w Małopolsce festiwalu muzycznego EMANACJE znów przyciągnęły tysiące wielbicieli muzyki kameralnej i najpiękniejszych obiektów architektonicznych regionu. Festiwal w tym roku promował młodych wykonawców w tym gorąco oklaskiwanych przez publiczność zdobywców laurów wielu ogólnopolskich i zagranicznych konkursów. M in na lusławickiej scenie pojawiły się wielkie nadzieje polskiej instrumentalistyki Wojciech Niedziółek (skrzypce, 14 lat), Hanna Pozorska (skrzypce, 13 lat) i Krzysztof Michalski (wiolonczela, 14 lat). Mamy nadzieję, że i w kolejnym roku uda się utrzymać wysoki poziom wykonawców i liczbę 40 festiwalowych koncertów.

 


Fot.mat.pras ECMKP

 

Dzięki sporej dotacji samorządu województwa małopolskiego (100 tysięcy złotych) odbyła się także 3 edycja Kromer Biecz Festvial. O tym, że warto było wspierać młody małopolski festiwal świadczyła dobra międzynarodowa obsada wykonawców i niezwykły repertuar m in. śpiewy z odkrywanych na nowo polskich zbiorów sióstr Klarysek

 

NOWY SĄCZ / STARY SĄCZ / KRYNICA

Na przełomie listopada i grudnia pojawił się kolejny faworyt na naszej liście kulturalnych hitów Małopolski 2017 roku. W MCK Sokół w Nowym Sączu zrealizowany został projekt interdyscyplinarny p.t. „Antonisz. Interpretacje", który stawiał pytania o miejsce i znaczenie we współczesnej kulturze pochodzącego właśnie z Nowego Sącza Juliana Antonisza artysty plastyka, scenografa, twórcy eksperymentalnych filmów animowanych, kompozytora i wynalazcy.  Głównym punktem projektu była wystawa w BWA Sokół pt. "Julian Antonisz. Robert Kuśmirowski".
Wystawa była zderzeniem prac Juliana Antonisza i jego biografii z twórczością Roberta Kuśmirowskiego jednego z najciekawszych współczesnych artystów sztuk wizualnych.

 

fot.JD

 

Wysoki poziom utrzymał znakomity Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, który w tym roku odbywał się pod hasłem "W sercu Europy". Przypomniał i ożywił starą środkowoeuropejską tradycję muzyczną, przedstawiając utwory zachowane w kolekcjach czołowych i peryferyjnych, ale istotnych ośrodków Polski, Austrii, Czech, Słowacji i Węgier: Krakowa, Wiednia, Pragi, Kromieryża, Podolińca i Budapesztu.

O sukcesie może mówić także Festiwal im. Jana Kiepury.  51.edycja festiwalu w ciągu 8 dni trwania zgromadziła ok. 40 tys. widzów. Miłośnicy opery i operetki usłyszeli i zobaczyli ponad 40 koncertów, spektakli i widowisk muzycznych z udziałem blisko 500 wykonawców.

 

fot.Damian Radziak

 

OŚWIĘCIM / KRZESZOWICE

Po raz ósmy w tym roku odbył się Tauron Life Festival Oświęcim. Oczywiście znów nie zabrakło gwiazdy światowego formatu. Tym razem tłumy fanów przyciągnął koncert legendarnego zespołu niemieckiego "Scorpions". Life Festival to wielkie komercyjne przedsięwzięcie muzyczne, ale cieszy, że ściąga wielbicieli mocniejszych rytmów w różnym wieku z całej Polski właśnie tu, do Małopolski.


Powoli, ale z dobrym rezultatem pracuje na swoją dobrą pozycję wśród małopolskich galerii sztuki Galeria CKiS w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach. Strzałem w dziesiątkę okazała się wystawa przygotowana wspólnie z Muzeum Fotografii w Krakowie autochromów Tadeusza Rzący, pierwszych polskich fotografii w kolorze. Ten krakowski fotograf utrwalił na nich krajobraz Polski z początków XX wieku m in. rodzinnego miasta, podkrakowskich Bronowic, Tarnowa, pejzaż górski a także Krzeszowice i okolice. Spory wybór autochromów, w tym zdjęcie krzeszowickiego rynku, przy którym stoi Pałac Vauxhall mogliśmy zobaczyć na ciekawie zaaranżowanej wystawie "Tadeusz Rząca. Czas zapamiętany w kolorze"

 

 

fot.mat.pras CKIS w Krzeszowicach

 

 

 J.Drużyńska

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0