Na program festiwalu składają się pierwsze lub drugie filmy twórców z całego świata wyświetlane w ramach Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi”. Oceni je międzynarodowe jury (Jan Komasa, Sophia Hyde i Tom Hall). Z kolei w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych rodzime produkcje będą walczyć o nagrodę Kulczyk Foundation. Jej laureata wyłonią Paul Wesley, Margie Simkin i Oren Moverman. Oba konkursu są częścią projektu „Obraz świata / Świat w obrazach".

Programerzy tradycyjnie przygotowali sekcje specjalne: „Między nami kobietami”, „Znowu w drodze”, „Tanie dreszcze?” oraz „Związki i rozwiązki”. Z kolei we współpracy z PLAY KRAKÓW przygotowano sekcję „Co może przynieść nowy dzień”. Fani Festiwalu znajdą coś dla siebie wśród filmowych propozycji z sekcji „Panorama”, „Festiwalowe Hity” czy „Amerykańscy Niezależni”.

- Skupiamy się na pozytywach, bo nowa rzeczywistość generuje nowe możliwości. Dzięki współpracy z serwisem Player.pl nasze spojrzenie na kino niezależne będziemy mogli dzielić z widzami nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce – podkreśla Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu.

W zgodzie z najlepszymi tradycjami amerykańskich seansów spod znaku „drive-in cinema” w Krakowie zorganizowano kino samochodowe. To możliwość obejrzenia cenionych i nagradzanych produkcji z wnętrza własnych aut. Niesamowita atmosfera, porywające filmy, w których występują znani aktorzy światowej i polskiej kinematografii oraz klimat rodem z wielkiego ekranu – bezpłatnie już od 11 do 25 września.

Stałym elementem festiwalu jest Serialcon. Z widzami spotkają się m.in. Jan P. Matuszyński i Arkadiusz Jakubik opowiedzą o serialu „Król” na motywach książki Szczepana Twardocha. Pojawią się także aktorki z tej produkcji: Magdalena Boczarska i Barbara Jonak. O powrocie kultowego „Usta usta” porozmawiają Sonia Bohosiewicz i Paweł Wilczak, o serialu „Szadź” rozmawiać będą Aleksandra Popławska i Cezary Łukaszewicz. Za kulisy realizacji komediowej produkcji „Królestwo kobiet” zabierze nas Gabriela Muskała. Nie zabraknie refleksji nad serialami internetowymi, które powstały podczas pandemii: „Zostań w domu”, „Co robimy w zamknięciu” i „Kontrola”.

13.Mastercard OFF CAMERA to również programy specjalne. O tym, jak pandemia zmieniła filmową rzeczywistość, Alicja Myśliwiec porozmawia m.in. z Krystyną Jandą, Magdaleną Cielecką, Sławomirem Idziakiem i Bartłomiejem Topą. Olivier Janiak zaprosi na program „On OFF”, do którego zaprosił m.in. Rafała Zawieruchę i Dawida Ogrodnika. Z twórcami filmów z Konkursu Polskich Filmów Fabularnych będzie rozmawiać Anna Tatarska.

Podczas 13.Mastercard OFF CAMERA nie zabraknie też akcentów muzycznych w ramach koncertów OFF SCENY.

Więcej szczegółów o festiwalu na stronie: www.offcamera.pl

 

mat. prasowe/sp