Tegoroczna edycja obfituje w opowieści od najwyższych gór świata – Nanga Parbat i K2, przez Alpy, Tatry i nieznane góry Afganistanu, aż po słoneczne europejskie rejony wspinaczkowe. Po raz pierwszy w Polsce spotkamy się z dwoma uczestnikami międzynarodowego zespołu, który zdobył Nanga Parbat zimą. Simone Moro i Alex Txikon opowiedzą o górze, która atakowana od różnych stron i różnymi drogami, dawała odpór wielu wspinaczom, aż do 26 lutego 2016 roku. Prekursorem himalaizmu zimowego był Andrzej Zawada, którego charyzmatyczną postać przypomnimy w związku ze wznowieniem biografii „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady”. Dziś do zdobycia zimą pozostał już tylko szczyt najtrudniejszy i przez wielu uznawany za najpiękniejszy – K2. Krzysztof Wielicki i Janusz Majer opowiedzą o planach zdobycia tej góry, na co zbierają siły i środki.

Dzięki zimowym sukcesom w Himalajach polskich himalaistów zaczęto nazywać „Lodowymi wojownikami”, ale nie tylko w naszym kraju wysokogórska wspinaczka stała się narodowym sportem. Symbolem tegorocznych Spotkań jest widniejąca na plakacie góra Triglav. Osiągnięcia Słoweńców w Himalajach, mimo że nie były to pierwsze wejścia na ośmiotysięczniki, przeszły na zawsze do historii podboju tych gór. Opowiedzą o tym sami bohaterowie książki „Alpejscy wojownicy” oraz znana już polskim czytelnikom autorka Bernadette McDonald.

Wyjątkowym akcentem jest słoweńska sztuka o tematyce wspinaczkowej „Pavla nad przepaścią” w wykonaniu Maldinsko Theatre. Będzie można ją obejrzeć w Teatrze Witkacego. W trzydziestą rocznicę zdobycia przez Wandę Rutkiewicz K2 himalaistka Christine de Colombel przypomni niezwykłą wyprawę z roku 1982, dzięki której, być może, Wanda cztery lata później stanęła na szczycie K2 jako pierwsza kobieta i pierwszy z polskich himalaistów. Mężczyźni zakończyli zdobywanie szczytów Korony Himalajów w latach 60., a pierwsze kobiety stanęły na szczycie ośmiotysięcznym wiele lat później. O pierwszych kobiecych wejściach na wszystkie ośmiotysięczniki opowie autorka „Tęsknoty i przeznaczenia” Dina Štěrbová, która w 1984 jako pierwsza kobieta w historii weszła na Cho Oyu.

Spotkamy się z Johnem Porterem, który dokonał pionierskich przejść w stylu alpejskim, wspinając się m.in. z Wojtkiem Kurtyką. Zapraszamy na premierę książki „Kukuczka – opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, dzięki której poznamy niepublikowane wcześniej fragmenty pamiętników polskiego Lodowego Wojownika. A w pogoni za wspinaczkowymi marzeniami Mateusz Haładaj, jeden z najlepszych polskich wspinaczy, zabierze nas do słonecznej Hiszpanii!

Czekają nas pokazy najlepszych filmów górskich z całego świata. Po projekcji filmu „Czarodziejska góra” żona i córka Jacka Winklera przybliżą nam niezwykłą postać człowieka, który utraciwszy możliwość powrotu do kraju po tzw. procesie taterników pojechał walczyć z Armią Czerwoną w góry Afganistanu. Stałe i nie do pominięcia punkty programu to zawody Zako Boulder Power, wycieczka bez programu w stylu retro, Akademia Górska, górskie kino nocne i wiele innych spotkań.

mat. prasowe/wm