Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

10-lecie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

  • Kultura
  • date_range Niedziela, 2015.11.29 13:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:36 )
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Z tej okazji w poniedziałek w siedzibie instytucji odbędzie się uroczysty koncert, który poprowadzi pomysłodawca i twórca centrum.

fot. P. Topolski

Otwarcie Lusławic

Krzysztof Penderecki poprowadzi cały koncert zza pulpitu dyrygenckiego. Wśród solistów znajdą się węgierski wirtuoz trąbki Gabor Boldoczki i finalista tegorocznego Konkursu Chopinowskiego Szymon Nehring.

Solistom towarzyszyć będzie młodzieżowa Santander Orchestra – zespół złożony z najlepszych instrumentalistów młodego pokolenia z całego kraju, który pod kierunkiem międzynarodowego grona pedagogów (m.in. Johna Axelroda, muzyków filharmonii w Berlinie, Wiedniu, Chicago Symphony Orchestra) przygotowywał się do scenicznego debiutu już od września, uczestnicząc w warsztatach orkiestrowych w Lusławicach.

Na repertuar wieczoru złożą się: Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Szymona Nehringa, najnowsza kompozycja Krzysztofa Pendereckiego – Koncert na trąbkę i orkiestrę (2015) oraz VII Symfonia Antonina Dvoraka.

Koncert jubileuszowy w Lusławicach zainauguruje jednocześnie tournee Santander Orchestra, która w kolejnych dniach wystąpi jeszcze we Wrocławiu (1 grudnia – Narodowe Forum Muzyki), Katowicach (2 grudnia – NOSPR), Warszawie (3 grudnia – Filharmonia Narodowa) i Szczecinie (5 grudnia – Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie).

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zostało powołane do życia w 2005 roku, jako Narodowa Instytucja Kultury wpisana do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego najważniejsze zadania to organizacja kursów mistrzowskich z najwybitniejszymi światowymi artystami i pedagogami oraz promocja młodych muzyków, kompozytorów i muzyki współczesnej.

W maju 2013 roku w Lusławicach k. Tarnowa otwarta została siedziba instytucji. Centrum powstało tuż obok dworu, w którym mieszka Krzysztof Penderecki. Zostało zaprojektowane jako wysokiej klasy, wielofunkcyjny obiekt muzyczny stwarzający możliwości wszechstronnego doskonalenia w dziedzinie muzyki, organizacji koncertów oraz kameralnych spektakli baletowych.

W ramach przedsięwzięcia wybudowano zespół budynków wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Sercem obiektu jest nowoczesna sala koncertowa na 650 miejsc spełniająca najwyższe światowe standardy akustyczne. Są też sale prób orkiestry i ćwiczeń baletowych. Zdaniem specjalistów wykonana z naturalnych materiałów sala (dąb, świerk) jest najlepszą tej wielkości salą koncertową w Polsce.

Inwestycja wybudowana od podstaw w ciągu 16 miesięcy kosztowała blisko 65 mln zł z czego 50 mln to środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Resztę, po 5 mln zł, dołożyło województwo małopolskie, budżet państwa oraz Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego - Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu.

Jak podkreślają przedstawiciele instytucji, tylko w pierwszym roku działalności Centrum we własnej siedzibie, w koncertach i wydarzeniach popularyzujących muzykę współczesną wzięło udział ponad 30 tys. słuchaczy a w specjalistycznych kursach mistrzowskich uczestniczyło 350 młodych adeptów sztuk muzycznych.

PAP

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 14:46

    Spotkanie autorskie z Piotrem Gzylem „Opowieści starych drzew”

  • 14:43

    Spotkanie autorskie - „Święto Rękawki – od słowiańskich obrzędów do nowożytnej tradycji"

  • 14:40

    Komedia „Pocieszne Wykwintnisie” Molliera 12 maja w Teatrze Praska 52

  • 14:32

    XXIX Dni Bieżanowa

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię