|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zainaugurowano tegoroczną edycję programu Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich

Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Sandomierzu oraz Muzeum Zamkowe w Malborku zapraszają na Darmowy Listopad online

Zamek Królewski na Wawelu

6 listopada 2020 roku została zainaugurowana tegoroczna edycja programu Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich – w tym roku wyjątkowo w odsłonie online. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci to tylko kilka z wielu atrakcji, które zostały przygotowane na listopad przez najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce.

Kontynuowana od 2012 roku akcja Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu to jedno
z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Ze względu na zagrożenie pandemiczne, Darmowy Listopad 2020 będzie miał w tym roku po raz pierwszy wyłącznie formułę online. 

„Umożliwienie bezpłatnego zwiedzania w listopadzie muzeów – polskich rezydencji królewskich jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym naszego kraju. Dlatego, mimo tak bardzo niesprzyjających warunków, wynikających z epidemii koronawirusa, zdecydowaliśmy, aby nie zawieszać tego cennego przedsięwzięcia, a zrealizować je wirtualnie – poprzez udostępnienie zbiorów online i przygotowanie atrakcyjnej formuły ich prezentacji” – mówił podczas konferencji inaugurującej projekt minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Podkreślał, że niezmiernie ważnymi elementami Darmowego Listopada, oprócz zwiedzania Muzeów, są propozycje edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych. W ofercie wirtualnego darmowego listopada znalazły się dostępne online lekcje muzealne, różnego rodzaju warsztaty, wykłady czy spacery edukacyjne.

Do partnerów poprzednich edycji: Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego
na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, dołączają  w tym roku Muzeum Zamkowe
w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu.

Od 6 listopada br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako organizator akcji,
oraz każda z Rezydencji Królewskich biorących udział w programie, rozpocznie na swoich stronach internetowych oraz social mediach, udostępnianie materiałów edukacyjnych.

W specjalnych sekcjach dedykowanych Darmowemu Listopadowi online znajdą Państwo
w każdym tygodniu m.in. 3 duże nowe wydarzenia online: webinarium pod wspólnym hasłem
Tu dzieje się historia”, filmyKrólewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem”, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską, oraz historyczną debatę.

W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów.

Darmowy Listopad online – program i terminy publikacji głównych wydarzeń

 

Wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem będzie poświęcone:

6 listopada - Zamkowi Królewskiemu w Warszawie

9 listopada - Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

13 listopada - Muzeum Zamkowemu w Malborku

16 listopada - Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

Początek eksploracji nawarstwień Wawelskiego Wzgórza sięga XIX wieku, a ich kontynuacja do dnia dzisiejszego wciąż dostarcza nowych odkryć.

Dr Beata Kopka – Kwiatkowska z Działu Archeologii i Rezerwatów ZKnW oprowadza gościa specjalnego Małgorzatę Kożuchowską, pokazując rezerwat archeologiczno - architektoniczny kościoła św. Gereona oraz ekspozycję Wawel Zaginiony.

23 listopada - Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu

 

Zapraszamy także na pięć webinariów Tu się dzieje historia:

 

12 listopada – webinarium Wizyty królewskie na Zamku w Malborku

19 listopada – webinarium Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich

26 listopada – webinarium Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

 

Początki kolekcji malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu sięgają okresu przed drugą wojną światową. Stworzyły ją między innymi dary prywatnych kolekcjonerów: zapis testamentowy Jerzego Mycielskiego, zrealizowany w roku 1929, Fundacja Wawelska im. Leona hr. Pinińskiego, utworzona aktem notarialnym w roku 1931, zapis Antoniny i Dawida Abrahamowiczów z roku 1927– by wymienić tylko dary liczebnie największe. W roku 1933 trafiły na Wawel także obrazy z dawnej lwowskiej galerii Miączyńskich-Dzieduszyckich oraz dwa cenne obrazy zakupione w roku 1938 od Szymona Szwarca z Wiednia.

Dr Joanna Winiewicz – Wolska, kustosz Działu Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ZKnW opowie o malarstwie flamandzkim i holenderskim.

27 listopada – webinarium Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. "Ne'edár/ נֶעְדַּר (Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej).

30 listopada – webinarium Niepewne czasy, trudne wyzwania Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.) z Zamku Królewskiego w Warszawie

 

20 listopada o godz. 18.00 po raz pierwszy odbędzie się debata online pięciu muzeów pod wspólnym tytułem: Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie, dostępna – podobnie jak w pozostałych przypadkach – na stronach internetowych i w mediach społecznościowych uczestników i organizatora akcji.

W debacie udział biorą dyrektorzy królewskich rezydencji, w tym dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajdują się rezydencje magnackie, kwestie ceremoniału panującego na dworach, rekonstrukcje funkcjonowania siedzib jako miejsca reprezentacji i zbiory artystyczne.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się również na sztuce nowożytnej, a zwłaszcza na architekturze i rzeźbie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Członek Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Historyków Sztuki (w latach 2003-2008 członek Zarządu Głównego), Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Od 2012 roku jest członkiem-ekspertem Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk. W latach 2015-2018 członek Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN oraz członek Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (kadencja 2015-2019). Przewodniczący Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA (w kadencji 2019-2022) oraz Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki (2019-2022).

Natomiast codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.

Dodatkowo uczestnicy akcji do wspólnego programu Darmowego listopada dołączą swoje indywidualne propozycje online, związane ze specyfiką każdej instytucji, preferencjami edukacyjnymi, typem zbiorów i oczekiwaniami odbiorców.

 

Od 6 do 30 listopada Zamek Królewski na Wawelu przeprowadzi 120 lekcji muzealnych na platformie Webex. Wystarczy, że zgłosicie chęć udziału.   

Lekcje tworzone są dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej z całej Polski. Z bogatej oferty tematów inspirowanych historią i historią sztuki, obyczajami, architekturą i innymi interesującymi kontekstami każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej informacji o akcji Darmowy listopad online oraz dodatkowych atrakcjach
online poszczególnych rezydencji jest dostępnych na stronach:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: www.mkidn.gov.pl

Zamku Królewskiego w Warszawie: www.zamek-krolewski.pl

Koordynator: Izabela Witkowska tel.  664 118 303 iwitkowska@zamek-krolewski.pl

 

Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl

Koordynator: Urszula Wolak - Dudek  tel.  513 867 147  uwolak@wawel.org.pl

 

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie: www.lazienki-krolewskie.pl

Koordynator: Anita Kacprzyk tel. 518 716 067 a.kacprzyk@lazienki-krolewskie.pl

 

Muzeum Zamkowego w Malborku: www.zamek.malbork.pl

Koordynator: Agnieszka Kowalska tel. 725 622 640 a.kowalska@zamek.malbork.pl

 

Zamku Królewskiego w Sandomierzu: www.zamek-sandomierz.pl

Koordynator: Anna Boroń tel. 724 900 830 a.boron@zamek-sandomierz.pl

100%
0%