Wtorek, 26 stycznia 2021, 13:15
fot: pixabay
Jak wybrać organizację, której chcemy pomóc?
Zgodnie z sumieniem. Liczba OPP gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba natomiast zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas podmiot NA PEWNO ma status organizacji pożytku publicznego. Najlepszym miejscem, żeby się w tej sprawie upewnić, jest strona Narodowego Instytutu Wolności (https://niw.gov.pl). Informacje o OPP znaleźć można również na stronie Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego (pożytek.gov.pl)
Komu i jak mogę pomóc?
Obecnie na liście OPP jest ponad 8700 organizacji pożytku publicznego. Każdy 1% z osobna to z reguły nie są duże sumy, ale zebrane razem - dają duże pieniądze, bardzo potrzebne beneficjentom organizacji pożytku publicznego. Prosty jest też sposób dzielenia się 1%. Sami nie musimy przelewać pieniędzy, zrobi to za nas urząd skarbowy, w którym składamy rozliczenie.
Na co mogą zostać wydane pieniądze Z 1%?
Przekazując 1% podatku mamy gwarancję, że nasza pomoc trafi do tych, którzy naprawdę jej potrzebują. Pieniądze z 1% otrzymane przez OPP mogą być wydane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Z przekazanych pieniędzy organizacje muszą się rozliczać, więc możemy mieć pewność, że zostaną dobrze wydane. Informację, na co zostały spożytkowane środki z 1%, organizacja pożytku publicznego ma obowiązek umieścić w swoim sprawozdaniu merytorycznym. OPP mają na to czas albo do 15 lipca, albo do 30 listopada, w zależności od tego, jaki okres rozliczeniowy mają zapisany w statucie. Sprawozdanie musi być też upublicznione. W ten sposób wszyscy mogą sprawdzić, ile pieniędzy danego roku dostały poszczególne organizacje.
Przypomnijmy jeszcze, że możliwość przekazywania jednego procenta swojego podatku mamy od 2004 roku. Pamiętajmy też, że przekazując 1 procent podatku, niczego nie tracimy, bo pieniądze, które idą do organizacji pożytku publicznego, trafiłyby do fiskusa.