Brzegi wyglądają tak, jakby dopiero czekały na pielgrzymów. Wszędzie można zobaczyć barierki zabezpieczające teren i znaki informujące o tym, jak dojść do konkretnych sektorów. Strefa dla firm powstaje powoli. Na terenie, gdzie w czasie ŚDM znajdował sie ołtarz, trwają prace przy budowie hali magazynowo-biurowej. Budynek ma być gotowy przed końcem roku.
Jeszcze przed spotkaniem młodych burmistrz Wieliczki zapowiadał, że w 2017 roku będzie 6 hal produkcyjnych, w których mieścić będzie się kilkanaście firm.

- Te budynki powstaną do marca przyszłego roku - mówi Radiu Kraków Piotr Ptak z Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce - Wtedy na terenie Brzegów będzie działać 6 koncernów. Każdy z inwestorów jest na etapie rozpoczynania prac przy budowie swoich obiektów lub kończenia prac projektowych - dodaje.

Łącznie w Brzegach ma powstać ok. 80 tys. m kw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej.

Urzędnicy przypominają, że potężnej strefy przemysłowej nie można zbudować w ciągu 5 minut. - Powstanie hal to zakończenie prac, które rozpoczęliśmy w 2008 roku. To nie jest tak, że Wielicka Strefa Gospodarcza zaczęła działać po Światowych Dniach Młodzieży - tłumaczy Piotr Ptak.

Wielicka strefa dla przedsiębiorców powstaje bardzo blisko Niepołomic, gdzie przez ostatnie kilkanaście lat sprowadzały się zagraniczne koncerny. "Nie traktuję wielickiej strefy jako konkurencji. Nie da się rozebrać zakładu i przenieść go w inne miejsce. Zresztą, dlaczego miałby ktoś to robić, skoro nasza lokalizacja mu odpowiada?" - wyjaśnia reporterce Radia Kraków burmistrz Niepołomic, Roman Ptak.

W Niepołomicach swoje interesy prowadzi 50 dużych firm. Pierwsze ulokowały się tam pod koniec lat 90.

  Wieliczka Niepołomice
Pomysł powstania strefy 2008 r. koniec lat 90.
Pierwsze duże przedsiębiorstwa 2016 r. 2000 rok
Liczba koncernów 1 ok. 50
Liczba osób zatrudnionych przez firmy w strefie 50 osób w działającej firmie i kilkaset przy budowie kolejnych budynków 6 tys.
Liczba mieszkańców, którzy pracują w strefie trudne do oszacowania  ok. 3 tys. (25 proc. wszystkich mieszkańców Niepołomic)
Dochody do budżetu gminy wg szacunków urzędników 4 mln zł w 2018 r. 30 mln zł rocznie

 

 

 

(Teresa Gut/ko,ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: