Jak poinformował we wtorek Bartosz Józefowski koordynujący program, w drugiej edycji KPT ScaleUp weźmie udział 12 zespołów, które mogą liczyć na 200 tys. zł wsparcia oraz pomoc ekspertów i dużych przedsiębiorstw.

Zaznaczył, że akceleracja oznacza ”przyspieszenie” i jest procesem intensywnej pracy nad startupem, który jest już gotowy do znacznego zwiększenia skali swojej działalności.

„Najważniejsza rada, jakiej mogę udzielić startupom, brzmi: zgłoś się i daj nam poznać swój projekt. My, mając wieloletnie doświadczenie z szerokim spektrum projektów, nie boimy się pracować z naprawdę oryginalnymi pomysłami” - dodał koordynator.

W ramach naboru do udziału w 3-miesięcznym programie rozwoju startupów zostanie zakwalifikowanych 12 młodych polskich firm działających na rynku nie dłużej niż pięć lat i posiadających produkt lub prototyp rozwiązania wspierającego funkcjonowanie przedsiębiorstw w takich obszarach, jak Przemysł 4.0 (produkcja oparta na komunikowaniu się tworzonych wyrobów z wytwarzającymi je maszynami), Internet Przemysłowy (IioT) lub Inteligentne Miasto (Smart City).

Zainteresowane startupy mogą aplikować do drugiej edycji na stronie scaleup.kpt.krakow.pl. Rozpocznie się ona w listopadzie tego roku.

Na wybrane firmy czekają eksperci i mentorzy oraz dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł. Program akceleratora obejmuje m.in. pracę nad produktem z branżowymi ekspertami, testowanie rozwiązań w realiach dużych firm.

W ramach pierwszej edycji KPT ScaleUp wybranych zostało 11 młodych firm, które od końca maja pracują nad wdrożeniami swoich produktów i usług wspólnie z doświadczonymi przedsiębiorcami, takimi jak EC Grupa, Kraków Airport, Protech, Oknoplast, ES-SYSTEM, Astor czy Fideltronik.

Przemysław Gałązka, prezes firmy Sense, która uczestniczy w tym programie ocenił, że jednym z największych wyzwań dla startupu jest zbudowanie wiarygodności i pierwsze komercyjne wdrożenia.

„W programie KPT ScaleUp już pierwszego dnia rozmawialiśmy z dziesięcioma dużymi firmami z regionu, które dzieliły się z nami swoimi kontaktami i ekspercką wiedzą. Myślę, że akceleracja to najskuteczniejszy sposób przekształcenia prototypu w atrakcyjny dla rynku produkt” – ocenił.

KPT ScaleUp to jeden z 10 ogólnopolskich akceleratorów realizowanych w ramach rządowego programu Start In Poland. Jego celem jest przygotowanie wybranych startupów do wdrożeń w dużych firmach oraz do zwiększenia skali ich biznesów. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

 

 

 

(PAP/ko)