|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rolnicy nie muszą się martwić upałami. A inni?

Kolejny dzień mija pod znakiem wysokich temperatur. Upały są jednak groźne nie tylko dla naszego zdrowia, ale i dla gospodarki. Z drugiej strony, takie temperatury to dla niektórych większy zysk. Jak to wygląda w Małopolsce?

Fot. Pixabay

Pierwsze, co kojarzy się z upałem, to susza. Czy rolnicy mają powody do niepokoju?

Okazuje się, że nie, przynajmniej jeśli chodzi o ostatnią falę upałów. Tu jesteśmy wyjątkiem na mapie Polski. Nieco gorzej niż teraz było na wiosnę. Ale nawet wtedy nie było aż tak źle jak w innych regionach kraju. Potwierdza to wicewojewoda Małopolski, Józef Gawron: - Małopolska wyszła z niewielkimi stratami z porównaniu z innymi województwami, gdzie ponad 60% wszystkich terenów uprawnych w wyniku suszy nie przyniosło w ogóle albo nie przyniosło spodziewanych plonów. W Małopolsce głównie tereny położone bardziej na północ miejscami rzeczywiście doznały suszy.

Szczegółowe podsumowanie wiosennej suszy poznamy w piątek. Tymczasem teraz większe szkody w Małopolsce spowodowały ostatnie nawałnice i gradobicia. Wszystkie straty rolnicy będą mogli zgłosić w ramach przyjętego przedwczoraj programu dla wsi.

Ale wysokie temperatury to nie tylko straty, ale i zysk. Chociażby w turystyce. Ile osób będzie chciało odwiedzić nasz region?

- W zeszłym roku to było 16 mln turystów. Liczymy, że ten rekord zostanie w tym roku pobity. Generalnie zawsze w miesiącach wakacyjnych ruch turystyczny jest większy - mówił Filip Szatanik, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. Dobrym zwiastunem dla rekordu jest ruch na lotnisku w Balicach. W lipcu tego roku z usług krakowskiego lotniska skorzystało ponad 624 tysiące pasażerów. To o 72 tysiące więcej niż lipcu ubiegłego roku.

Oczywiście, turyści to nie jedyne źródło przychodu. Oblężenie przeżywają sklepy z klimatyzacją czy też lodziarnie. Ale czy warto czekać w takim upale po chwilę ochłodzenia? Każdy ma swój sposób. A jeśli nie, to warto znaleźć, bo upały tak szybko nie odpuszczą. Według prognoz w ciągu najbliższych dwóch tygodni temperatura maksymalna w ciągu dnia nie spadnie poniżej 23 stopni.

Wysokie temperatury spowodowały, że w Polsce padł nowy letni rekord poboru energii elektrycznej. Proszę być jednak na razie spokojnym, wiatraki, klimatyzacja i lodówki na razie nie przestaną działać. Póki co przekazano jedynie ostrzeżenie o zagrożeniu bezpieczeństwa dostaw prądu w części województwa wielkopolskiego i łódzkiego.

 

Bartłomiej Grzankowski/jgk

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0