|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Porozumienie o współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu i Krakowskiego Parku Technologicznego

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Krakowski Park Technologiczny (KPT), który zarządza specjalną strefą ekonomiczną w Krakowie, podpisały w poniedziałek porozumienie o współpracy. Inicjatywa ma wspierać wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.

Fot. Krakowski Park Technologiczny

Jak poinformowały obie instytucje w poniedziałkowym komunikacie, będą one realizować projekty polegający na łączeniu możliwości inwestycyjnych dostępnych w KPT z finansowaniem ze środków ARP. Inicjatywa – podkreślono - wpisuje się w założenia Polskiej Strefy Inwestycji.

Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP zaznaczył, że zarówno Agencja Rozwoju Przemysłu jak i Krakowski Park Technologiczny mają duże doświadczenie wynikające z wieloletniego zarządzania specjalnymi strefami ekonomicznymi.

„Przez ten czas dobrze poznaliśmy potrzeby i oczekiwania inwestorów. Chcemy tę wiedzę wykorzystać. Dlatego we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym przygotowaliśmy specjalną ofertę finansowania” - dodał.

Zgodnie z nią przedsiębiorca działający w strefie w oparciu o zezwolenie może otrzymać środki na rozwój prowadzonej działalności, w formie wsparcia płynności finansowej, czy zasilenia w kapitał obrotowy, a także na projekty innowacyjne.

Z instrumentów wsparcia ARP mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, inwestujący na terenie krakowskiej SSE, jak i spółka zarządzająca krakowską specjalną strefą. KPT może np. przeznaczyć środki na wyposażenie obszarów pod inwestycje zgodnie z oczekiwaniami inwestorów.

Prezes Krakowskiego Parku Technologicznego Wojciech Przybylski poinformował, że współpraca KPT z Agencją Rozwoju Przemysłu wpisuje się w działania z zakresu reindustrializacji oraz wsparcia innowacyjności, stanowiące filary Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

„Wierzymy, że współpraca z ARP i całą Grupą PFR będzie korzystna zarówno z punktu widzenia klientów naszej specjalnej strefy ekonomicznej, jak i samego parku technologicznego" – dodał.

Zgodnie z porozumieniem, ARP i KPT będą także wspierać procesy transferu wiedzy i wymieniać się doświadczeniami związanymi z gospodarczymi inwestycjami, a także podejmować działania w pozyskaniu nowych inwestorów.

Według przedstawionych danych Agencja Rozwoju Przemysłu od 2005 roku udzieliła przedsiębiorcom finansowania na łączną kwotę ponad 4,5 mld zł. Wśród beneficjentów pożyczek są zarówno firmy publiczne, jak i prywatne z ponad 20 branż. Od niedawna z oferty pożyczkowej ARP mogą skorzystać nie tylko duże i średniej wielkości przedsiębiorstwa, lecz także małe i mikrofirmy, dla których wysokość finansowania wynosi do 2 mln zł.

Obecnie Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna składa się z 36 podstref znajdujących się na terenie 35 gmin. Obejmuje ponad 949 ha w województwach: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Od początku istnienia krakowskiej strefy wydano 259 takich zezwoleń, z czego 20 w 2017 r.

Według danych na koniec zeszłego roku przedsiębiorcy zadeklarowali poniesienie nakładów inwestycyjnych wynoszących blisko 4,8 mld zł, z czego 4 mld zł firmy już zainwestowały w nowe projekty realizowane na terenie strefy. Ogółem powstało 29,2 tys. miejsc pracy.

 

PAP/bp

100%
0%