Z danych urzędu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w marcu i kwietniu tego roku wnioski o pobyt złożyło 3230 cudzoziemców. W analogicznym okresie rok temu liczba wniosków była wyższa i wyniosła 3871. To – według treści komunikatu urzędu – liczba znaczna i porównywalna z tożsamym okresem roku ubiegłego.

Z poniedziałkowej informacji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że podczas epidemii zwiększyła się liczba wniosków w sprawie uchyleń zezwoleń na pracę z uwagi na rozwiązanie umowy lub fakt, że cudzoziemiec – mimo posiadanej zgody na pracę – nie przyjechał do Polski. Te wnioski są procedowane na bieżąco.

W stosunku do stycznia i lutego w marcu i kwietniu liczba wniosków (składanych przez pracodawcę) ws. zezwolenia o pracę zmniejszyła się o prawie 2,5 tys. (z 7473 do 5095).

Urząd odnotował trend zwalniania obcokrajowców, przede wszystkim przez agencje pracy. Korporacje i pracodawcy indywidualni raczej zmieniają warunki zatrudnienia (np. zmniejszają wymiar czasu pracy, a co za tym idzie także wynagrodzenie), a ewentualne zwolnienia nie mają charakteru „masowego”.

Obserwowane zjawisko w czasach pandemii to podejmowanie pracy przez Ukraińców w krótkim czasie w innej branży – np. kelner w związku z zamknięciem restauracji poszukuje pracy na budowie.

Od 16 marca do 12 maja Wydział Spraw Cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim przyjmował wnioski drogą internetową lub pocztą tradycyjną. Od 13 maja w Wydziale można się stawiać osobiście, po wcześniejszej, elektronicznej rejestracji i ustaleniu terminu.

Urząd wojewódzki podkreślił, że w czasie epidemii poszerzył działalność informacyjną dla cudzoziemców, którzy poszukiwali wyjaśnień szeroko pojętych kwestii legislacyjnych. Podczas epidemii weszły w życie zmiany w prawie przewidujące m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce. Przepisy umożliwiły legalne pozostanie w kraju osobom, które chciały realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogły opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

W Wydziale obsługiwanych jest jednocześnie ok. 30 stanowisk informacyjnych, konsultanci udzielają informacji także klientom spoza województwa (ok. 30 proc. klientów). Interesanci mogą uzyskać też informacje za pośrednictwem Skype’a (tzw. e-konsultant).

Od poniedziałku Małopolski Urząd Wojewódzki bezpośrednio, z zachowaniem ograniczeń mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, przyjmuje też polskich interesantów. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i uniknąć kolejek zaleca wcześniejsze uzgodnienie terminu wizyty.

Mimo poniedziałkowego ogólnego otwarcia Małopolski Urząd Wojewódzki wciąż zaleca kontakt internetowy, telefoniczny lub pocztą tradycyjną. Także bezpośrednią wizytę rekomenduje się wcześniej umówić, drogą telefoniczną lub mailową, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i uniknięcia kolejek.

Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi.

 

(PAP/łk)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.