Jak poinformowała PAP Katarzyna Cyran zajmująca się rekrutacją do krakowskiego centrum, Shell Business Operations Kraków jest jednym z siedmiu tego typu ośrodków rozlokowanych na świecie. Krakowski zespół składa się z 2,3 tys. pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie i wspieranie operacji biznesowych firmy z zakresu m.in. finansów, księgowości, zaopatrzenia, zakupów, HR, IT czy obsługi klienta.

„Zatrudnienie cały czas wzrasta, zwiększa się też zakres i poziom skomplikowania zadań, jakimi zajmują się nasi pracownicy” - zaznaczyła Cyran.

Dodała, że krakowskie centrum zaczynało od obsługi podstawowych procesów biznesowych, by po 10 latach stać się jednym z najważniejszych tego typu ośrodków Shell na świecie. „Nasi pracownicy to w dużej mierze doświadczeni doradcy biznesowi zajmujący się najbardziej zaawansowanymi operacjami” - oceniła.

Piotr Laszczak, odpowiedzialny za globalne operacje finansowe poinformował PAP, że dział finansów dysponuje największym zespołem w Shell Business Operations Kraków. Zakres wykonywanych czynności obejmuje wysoce skomplikowane zadania finansowe związane ze wsparciem i doradztwem w procesach biznesowych.

Z Krakowa prowadzona jest znaczna część analizy finansowej procesu wydobywczego ropy naftowej. Centrum jest też jednym z czterech ośrodków na świecie odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe koncernu.

Według informacji przekazanych przed przedstawicieli centrum spośród 2,3 tys. pracowników zatrudnionych w Krakowie około 10 proc. stanowią obcokrajowcy. Związane jest to m.in. z tym, że ośrodek pracuje w 17 językach, w tym mało popularnych w Polsce, jak niderlandzki, turecki czy węgierski. „Duża część pracowników z językiem niderlandzkim to osoby z Holandii. Dla nich praca w Krakowie jest równie atrakcyjna, jak praca w rodzimym kraju” - oceniła Cyran.

Według tegorocznego raportu organizacji ABSL, zrzeszającej najważniejszych inwestorów branży usług dla biznesu, kolejny rok z rzędu największym ośrodkiem skupiającym inwestorów z sektora jest Kraków, gdzie w centrach usług z kapitałem zagranicznym pracuje 35,7 tys. osób. Przewidują oni, że tendencja ta utrzyma się także w następnych latach.

Wysoka pozycja Krakowa w sektorze outsourcingu została potwierdzona też w ostatnim corocznym zestawieniu "2015 Tholons Top 100 Outsourcing Destinations", w którym stolica Małopolski utrzymała 9. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla tego typu inwestycji. Kraków zajmuje też najwyższą pozycję wśród europejskich miast.

Czytaj także: Shell przenosi się z Zabierzowa do krakowskiego Ruczaju

 

rgr/ mhr/ (PAP)