|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rok od otwarcia krakowskiej Tauron Areny. Zobacz jak powstawała hala

30 maja 2014 roku, koncertem na żywo z muzyką z filmów animowanych Disneya, oficjalnie zainaugurowana została działalność Kraków Areny, czyli hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. Samą halę budowano od maja 2011 roku. Zobaczcie jak powstawała Kraków Arena.

Posłuchaj relacji Macieja Skowronka

fot: Paweł Krawczyk/krakow.pl

Kalendarium budowy hali:

2002 rok - Jacek Majchrowski, nowy prezydent Krakowa, obiecuje wybudowanie hali. To ma być jedna ze sztandarowych inwestycji w stolicy Małopolski

2005 rok - Władze Krakowa ogłaszają przetarg na budowę hali. Firma, która go wygra ma zająć się zarówno projektem, jak i budową. Obiekt miał być gotowy do końca 2007 roku, ale realizacja utknęła na etapie... projektu. Wykonawca przedstawił kilka koncepcji, ale żadna nie spodobała się urzędnikom. W dodatku firma zażądała więcej pieniędzy na budowę, bo jak tłumaczyła, drożeją materiały budowlane. Współpracę zerwano.

2008 rok - Władze Krakowa ogłaszają konkurs na projekt hali. Wygrało go konsorcjum dwóch firm - z Krakowa i Poznania.

2010 rok - Władze Krakowa postanawiają, że na budowę hali wezmą kredyt. Miejscy radni mówią jednak, że nie zgodzą się na to, póki prezydent nie znajdzie zarządcy hali, który zajmie się organizacja imprez. Poszukiwania nie przynoszą skutku. Prezydent decyduje więc, że zajmie się tym Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zlecenie dotyczy jednak tylko imprez pozasportowych. Tymi sportowymi wciąż nie ma się kto zająć. Radnym to nie przeszkadza. Zgadzają się na wzięcie kredytu. Jego spłatą zajmie się Agencja Rozwoju Miasta, która w imieniu samorządu prowadzi tę inwestycję. Na spłatę ARM będzie co roku dostawała z budżetu pieniądze. Tymczasem Kraków jest poważnie brany pod uwagę jako gospodarz Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn w 2014 roku. Polski Związek Piłki Siatkowej wiedząc, że krakowska hala jest dopiero w planach, wytypował również powstającą halę w Częstochowie. Radnym trudno było więc postąpić inaczej.


Tak rosła hala w krakowskich Czyżynach:

1. Maj 2011 rok - Rozpoczyna się budowa Kraków Areny.


2. Sierpień 2012: Na plac budowy wjeżdżają dźwigi. Budowa rusza pełną parą. Więcej zdjęć TUTAJ.


3. Październik 2012: Hala jest gotowa w 1/3. Powstały pierwsze ściany. Więcej zdjęć TUTAJ.


4. Lipiec 2013: Kraków Arena nabiera kształtów. Więcej zdjęć TUTAJ.


5. Wrzesień 2013: Zaczyna się budowa instalacji okalającej halę. Więcej zdjęć TUTAJ.


6. Październik 2013: Okazało się, że do hali trzeba będzie dopłacić 45 milionów złotych. Więcej zdjęć TUTAJ.


7. Styczeń 2014: Z zewnątrz hala jest już praktycznie gotowa. Trwają prace w środku. Więcej zdjęć TUTAJ.


8. 13 maja 2014: Hala zostaje dopuszczona do użytku. Więcej zdjęć TUTAJ.


9. 29 maja 2014: Kraków Arena rozbłysła ledowym ekranem. Więcej zdjęć TUTAJ.


10. 30 maja 2014: Pierwsza impreza w Kraków Arenie. Więcej zdjęć TUTAJ.

 

 

 

 


(Radio Kraków/Maciej Skowronek/ko)

0%
100%
WARTO ZOBACZYĆ
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

wiech

Poniedziałek, 2 czerwca 2014, 08:18

kraków

Nauczmy się cieszyć z tego co mamy w Krakowie,bo Kraków pięknieje i szanujmy rowery miejskie.

Odpowiedz

MeridaWaleczna

Piątek, 30 maja 2014, 16:07

Mogło być lepiej

Hala na mecze a nie na imprezy :filmowe". Ustawienie głośników - nieporozumienie - wisiały tak, ze osobom siedziącym w górnych rzędach z boku zasłaniały ekran. Miałam bilety w sektorze C24 i szukałam miesca na wprost ekranu, ponieważ przez ten głośnik nie było nic widać. Dodatkowo ostatni rząd przy barierce - i piękny widok wprost na barierkę. Na szczęście ewakuowałam się z dzieckiem do C8 i mając ekran na wprost - córka mogła w ogóle cokolwiek zobaczyć. Ekran jest za mały w stosunku do wielkości hali - aby zapewniał komfort osobom z tyłu powinien być trzy razy większy. Ludzie siedzący z boku nie widzą nic. W sektorze C8 był bardzo silny nawiew, zimny i nieprzyjemny. Dziecko siedziało w kurtce, przemarzły nam ręce. Brak wystarczającej ilości koszy na śmieci, toalety oblężone w przerwie, kolejki jak do mięsnego w latach 80-tych. Niemiła obsługa, wygania ludzi ze schodów, łaskę robi, że wypuszcza kogoś w trakcie koncertu do WC (widziałam na własne oczy). Po koncercie wyjazd spod Areny to już był totalny hardcore. Policja kierowała ruchem i wykierowała mnie w odwrotną stronę, mimo, że stałam na właściwym dla siebie pasie ruchu (do lewoskrętu). Musiałam jednak pojechać w prawo. Autokary zastawiły cały pas na Lema. Ludzie, chcąc uniknąć płatnego parkowania w Arenie oblegali parking Decathlonu, stali na trawie, na krawężnikach, wszędzie. Ten koncert to jeszcze pół biedy - przyjechały głównie dzieci - autokarami i komunikacją miejską, lecz gdy będzie impreza typu koncert rockowy lub mecz - to 15 tysięcy ludzi przyjedzie tam samochodami. Jestem ciekawa, gdzie zaparkują. Plaza i Decatholon staną się dyżurnymi darmowymi parkingami. Sam koncert: miało być dobrze, wyszło jak zwkle. Dłużyzny, pani w zielonym opowiadała dzieciakom o amerykańskich kompozytorach i ich Oscarach, jakby to dzieciaki jakoś szczególnie inreresowało. Pomyliła publiczność z dorosłymi melomanami. W Hali siedziały przedszkolaki i klasy 1-3. Mojej córce bardzo się jednak spodobała i mała nazwała ją "zieloną gąsienicą". Prezydent w mowie powitalnej powinien był przynajmniej złożyć dzieciom życzenia na Dzień Dziecka, skoro ich z tej okazji zaprosił na koncert.

Odpowiedz