|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

59 mln zł z funduszy UE na budowę Strefy Aktywności Gospodarczej w Nowej Hucie

59 mln zł dofinansowania z UE otrzyma projekt "Kraków - Nowa Huta Przyszłości" w części dotyczącej utworzenia Strefy Aktywności Gospodarczej. Strefa powstanie na terenach poprzemysłowych o powierzchni niemal 40 ha, będzie tam mogło być zlokalizowanych 50 małych i średnich firm.

Fot. Anna Lewiak

W czwartek wicemarszałkowie województwa małopolskiego Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz w obecności wiceprezydenta Krakowa Jerzego Muzyka przekazali prezesowi spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. Arturowi Paszko umowę gwarantująca dofinansowanie. Środki unijne będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

"Projekt ten jest realizowany po to, żeby przedsiębiorcy z Krakowa i spoza Krakowa mieli dobre miejsce pracy" – mówił w czwartek wicemarszałek Łukasz Smółka. Zwrócił uwagę na dogodne położenie przyszłej Strefy Aktywności Gospodarczej: blisko autostrady A4, drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej 79.

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz, podkreślił, że budowa Strefy Aktywności Gospodarczej jest ważna nie tylko dla obchodzącej w tym roku 70-lecie powstania Nowej Huty, która potrzebuje dynamicznych zmian i rewitalizacji. "Ze względu na swój rozmiar to będzie jedna z najważniejszych inwestycji, która będzie mieć olbrzymi wpływ na rozwój całego województwa" – mówił Urynowicz.

Wiceprezydent Jerzy Muzyk powiedział, że projekt "Kraków – Nowa Huta Przyszłości" jest jednym z trzech celów w strategii rozwoju Krakowa do roku 2030. "Tworzenie specjalnej Strefy Aktywności Gospodarczej jest wstępem do przekształcania Nowej Huty w miejsce, w którym będzie aktywizacja gospodarcza. Ten obszar miasta będzie się zmieniał w odpowiedzi na wyzwania przyszłości" – mówił Muzyk.

Strefa Aktywności Gospodarczej w ramach projektu "Kraków - Nowa Huta Przyszłości" obejmie 39,8 ha, z czego infrastruktura publiczna i zieleń zajmie 13,6 ha. Szacuje się, że będzie tam można umieścić 50 nowych przedsięwzięć gospodarczych.

Jak powiedział mediom prezes spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A., Artur Paszko, do tej pory zainwestowano już ponad 5 mln zł m.in. w wykup gruntów niezbędnych do utworzenia strefy, wybrani zostali inżynierowie kontraktu dla tego przedsięwzięcia, a do końca roku powinni być wybrani generalni wykonawcy.

"Zakładamy, że po uzyskaniu stosowanych pozwoleń, pierwsze łopaty na placu budowy zostaną wbite za rok" – mówił Paszko. Dodał, że pierwsze małe i średnie przedsiębiorstwa będą się mogły lokować w strefie w 2021. Zainteresowanie tym terenem wyrażało już wcześniej ok. 30 przedsiębiorców.

40-hektarów strefy zostanie kompleksowo przygotowane i udostępnione pod inwestycje z zakresu m.in.: chemii, life science, energii zrównoważonej, technologii informacyjno-komunikacyjnych, produkcji metali i wyrobów metalowych oraz wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, elektrotechniki, a także przemysłu kreatywnego i czasu wolnego.

Całkowity koszt inwestycji pod nazwą Strefa Aktywności Gospodarczej - Nowa Huta Przyszłości to 85,2 mln zł, z czego niemal 59 mln zł będzie pochodziło ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Finansowanie projektu wzbudziło wątpliwości Komisji Europejskiej, ostatecznie jednak przeszedł on procedurę notyfikacji – uznano, że nie będzie to niedozwolona pomoc publiczna.

W skład całego projektu "Kraków - Nowa Huta Przyszłości" wchodzi kilka komponentów, które mają być zrealizowane na poprzemysłowych terenach tej krakowskiej dzielnicy. Obok Strefy Aktywności Gospodarczej mają to być także Centrum Logistyczno-Przemysłowe Ruszcza, Park Naukowo-Technologiczny Branice, Centrum Wielkoskalowych Wydarzeń Kulturalnych Błonia 2.0, a także Centrum Rekreacji i Wypoczynku Przylasek Rusiecki. W sumie przedsięwzięcie ma objąć blisko 600 hektarów.

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

33%
67%