Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zioła w ogrodzie i domu

  • date_range Piątek, 2016.05.06 08:13 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 01:23 )
Posłuchaj audycji "Zielono mi"
Zioła w ogrodzie i domu

Większość ziół dobrze rośnie w każdej ziemi ogrodowej. Najlepiej jednak gdyby była żyzna, z dużą zawartością próchnicy i przepuszczalna. Glebę pod ogródek ziołowy należy dobrze przekopać, spulchnić i usunąć chwasty trwałe. Niektóre zioła dobrze znoszą suszę i mogą rosnąć nawet w piaszczystej glebie (chaber, dziewanna, dziurawiec, fiołek trójbarwny, hyzop, kocanka piaskowa, krwawnik pospolity, lawenda, lebiodka, macierzanka, tymianek, wiesiołek dwuletni). Do uprawy ziół nie nadają się natomiast ciężkie i podmokłe gleby gliniaste. Jeżeli w ogrodzie jest właśnie taka ziemia, najlepiej zrobić podwyższone rabaty, które zapobiegną gromadzeniu się wody. Można je umocnić niskimi murkami oporowymi albo drewnianymi palisadami, a następnie wypełnić urodzajną ziemią. Wokół ogródka ziołowego warto posadzić aksamitki, których zapach będzie odstraszał szkodniki. Nawożenie mineralne nie jest konieczne, warto jednak raz na kilka lat zasilić glebę kompostem lub obornikiem (na jesieni).
 
Większość ziół wymaga słońca, dlatego też ogródek ziołowy najlepiej założyć na stanowisku nasłonecznionym. Bez dostatecznej ilości światła zioła w ogrodzie nadmiernie wyrastają, wytwarzają mniejsze liście, które są żółte, mniej aromatyczne i gorzkie.

Zioła w ogrodzie można uprawiać z nasion, rozsady lub kupując rośliny w doniczkach. Najlepiej kupić zioła rosnące w doniczkach, gdyż są rozrośnięte i od razu gotowe do zbioru aromatycznych liści. Nasiona ziół można kupić w każdym sklepie ogrodniczym, rozsadę ziół natomiast możemy wcześniej przygotować samodzielnie lub nabyć już gotową do rozsadzenia. 
 
W ogródku ziołowym można sadzić zarówno zioła jednoroczne, jak i wieloletnie. Zioła jednoroczne (bazylia, cząber, koper, kolendra, majeranek, ogórecznik, trybula) musimy dosadzać każdego roku, gdyż nie przetrwają zimowych mrozów. Zioła wieloletnie (estragon, koper włoski, lawenda, lubczyk, mięta, rozmaryn, rumianek, szałwia, szczypiorek, tymianek) mogą rosnąć wiele lat na tym samym miejscu. Te zioła wymagają przycinania, gdy przekwitną lub zaczną się nadmiernie rozrastać.
 
Zioła w ogrodzie sadzimy w grupach po kilka sztuk jednego gatunku, ułatwia to późniejszą pielęgnację – w szczególności nawożenie i podlewanie. Zioła silnie rosnące – mięta, oregano, szałwia, będą się mocno rozrastać, dlatego potrzebują dużo miejsca. Zakładając ogródek ziołowy, pamiętajmy że nie powinny rosnąć w pobliżu ziół wolniej rosnących – tj. bazylii, majeranku, rozmarynu, gdyż mogłyby je zagłuszyć. Zioła jednoroczne w ogrodzie warto posadzić razem w jednym miejscu (w rzędzie).
 
Wiele gatunków ziół pochodzi z cieplejszych rejonów świata. Niektóre z nich w naszym klimacie mogą przemarzać, dlatego jesienią, po pierwszych przymrozkach, należy je okryć świerkowymi gałęziami albo liśćmi. Okrywane powinny być lawenda, melisa i szałwia. Zioła, które są krzewinkami (między innymi lawenda i hyzop), dobrze jest przycinać co roku wczesną wiosną, ucinając około dwóch trzecich ich pędów. Przycinane rośliny mają kształtniejszą i gęściejszą koronę.
 
Zioła z ogródka ziołowego zbiera się tuż przed kwitnieniem, w słoneczny dzień, gdy są suche, ale liście mają jędrne i nieprzywiędnięte. Zebrane rośliny trzeba ostrożnie opłukać. Ścięte pędy związuje się w małe pęczki i wiesza w przewiewnym, suchym i zacienionym miejscu. Jeśli zebrane zostały same liście – układa się je na ażurowej, na przykład wiklinowej, tacy. Zioła należy trzymać w szczelnych, najlepiej szklanych pojemnikach, nierozdrobnione dłużej utrzymują aromat.

 

 

Anna Łoś, Barbara Błaszczyk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię