|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nim przyjdzie wiosna

A wiosna przyjdzie w tym roku szybko. Tak przynajmniej twierdzi Phil - najsłynniejszy świstak świata. Dziś wyszedł o świcie ze swojej norki w Punxsutawney w Pensylwanii nie zobaczył swojego cienia. Czyli wszystko jasne!

fot: EPA/DAVID MAXWELL

Co roku, 2 lutego, powtarzany jest ten sam rytuał, bo według legendy / przywiezionej do Ameryki z Niemiec/ jeśli tego dnia świstak zobaczy swój cień, czeka nas jeszcze długa zima; jeśli cienia nie będzie - wkrótce przyjdzie wiosna. Po raz pierwszy przodek Phila ogłosił swoją prognozę w latach 80. XIX wieku.

Dziś było więc jak zawsze - Phil wychodzi ze swej elektrycznie ogrzewanej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler's Knob, rozgląda się i szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka. Ten tłumaczy świstaczy język na angielski i ogłasza wszem i wobec informację o nadejściu, lub też nie, wiosny.

Groundhog Club Inner Circle member John Griffiths lifts Punxsutawney Phil from his burrow during the Groundhog Day celebration at Gobblers Knob in Punxsutawney, Pennsylvania, USA, 02 February 2019. The Groundhog did not see his shadow, and predicted an early spring. EPA/DAVID MAXWELL

Phil i wróżenie nadejścia wiosny z jego cienia, stał się znany na całym świecie dzięki filmowi "Dzień świstaka" z 1993 r. z Billem Murrayem i Andie MacDowell. Mała miejscowość Punxsutawney zrobiła więc zawrotną karierę i zarobiła miliony dolarów...

 
Każdego roku, 2 lutego wszystkie media na świecie informują o tym czy Phil zobaczył swój cień, czy nie, czy wiosna przyjdzie szybko, czy będziemy musieli na nią poczekać. W Polsce świstaków nie brakuje, może więc znaleźć polskiego Phila - meteorologa? Górale do dzieła - dutki same wpadną do kiesy!
 
Byle do wiosny - wypada powiedzieć i przypomnieć piękny wiersz Jarosława Iwaszkiewicza w interpretacji Niemena "Nim przyjdzie wiosna"
 
I tylko przez sen
wyciągam ręce
- to mnie nie budzi,
nie chcę nic więcej –
bo wiem, że jestem
w nieskończoności,
w morzu miłości
do ludzi.
 
 

 

88%
12%