Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Fotoplastikon

  • Beata Penderecka
  • date_range Środa, 2018.09.12 20:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:53 )
Przejeżdżając dziś obok Muzeum Narodowego, postanowiłam zajrzeć / dosłownie i w przenośni/ do fotoplastikonu, który stanął przed gmachem. Jak się okazało - nie tylko ja. Był tam spory tłumek osób spragnionych widoku Krakowa w stylu retro.

By unknown, - Prospekt Augusta Fuhrmanna,, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9582968

Grzegórzki na archiwalnych zdjęciach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

A może do wód???

Krakowski Rynek na archiwalnych zdjęciach, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, www.nac.gov.pl

Krakowski Rynek - dwa lata przed wojną...

I na koniec Kraków z 1920 roku - a w tle piosenka Henryka Warsa do tekstu Jerzego Jurandota z 1935 roku z filmu "Manewry miłosne" z Tolą Mankiewiczówną i Aleksandrem Żabczyńskim oraz "Złote sny" w wykonaniu Janusza Popławskiego z orkiestrą Odeon - tango Julia Blanco do tekstu Władysława Szlengela.

 

Zapraszam na przedwojenne Grzegórzki...

Święto edukacji. Krakowskie szkoły na archiwalnych zdjęciach

A tu przedwojenne, krakowskie szkoły...

Małopolskie uzdrowiska na starych fotografiach

Co takiego jest w starych zdjęciach, że przyciągają jak magnes? Oprócz starszych osób, dla których była to sentymantalna podróż, sporo było i tych młodszych, którzy chcieli zobaczyć zapewne Kraków ich pradziadków.

Na targach staroci oblegane są stoiska, na których można kupić stare fotografie. Po co komu zdjęcia obcych osób i cudzych rodzin? Na to pytanie znakomicie odpowiedział jeden z odcinków Czterdziestolatka - kto pamięta, ten wie, kto nie pamięta, niech przypomni sobie tutaj.

Lubię zaglądać do starego albumu, gdzie z fotografii w kolorze sepii patrzą na mnie osoby, których nie znałam, które umarły długo przed moim urodzeniem, a przecież mają ze mną wiele wspólnego.  Znajomi też lubią zaglądać do tego grubego, oprawionego w skórę albumu - wszyscy pytają o tego przystojnego młodzieńca...

To wuj mojej mamy. Całkiem niedawno, w wojskowym archiwum znalazłam jego o wiele późniejsze, przedwojenne zdjęcie...

Jak widać po dystynkcjach, był już wówczas pułkownikiem - szefem Instytutu Technicznego Intendentury, czyli instytucji naukowo-doświadczalnej WP.

Pamięc o przodkach? Ważna jak mało co. Daje siłę w każdych, szczególnie ciężkich czasach.

Wróćmy do fotoplastikonu. Gdy byłam dzieckiem, chodziłam na Szczepańską, gdzie w bramie był stary, przedwojenny jeszcze fotoplastikon. W kamienicy obok, miejscowe pijaczyny oblegały słynną knajpę "Trzy rybki", gdzie tytułowe rybki służyły za przechodnią zagrychę, a wódka lała się strumieniami. W fotoplastikonie czas się jednak zatrzymał, można było oglądać dalekie kraje, dziwnych ludzi i miejsca, zwierzęta i rodzajowe scenki. W pewnym momencie, chyba było to w latach już 70., magiczny świat gdzieś zniknął...

Dziś miejsce fotoplastikonu zajął internet, gdzie w każdym miejscu i o każdej porze znaleźć można stare zdjęcia, miejsca, których już nie ma i ludzi, którzy odeszli.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię