|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

KOLEJ NA ZABYTKI

Krakowscy rolkarze wracają na ulice. Chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę i walczyć o dostęp do dróg i ścieżek rowerowych. W świetle istniejących przepisów, uzytkownicy rolek traktowani są bowiem jak piesi. Pierwszy w tym roku przejazd na rolkarzy przez miasto rozpocznie się o 20-tej Błoniach.

Zanim jednak dojdzie do zmiany przepisów, proponuję ustalić chocby prowizoryczny grafik domagających się różnych rzeczy, bo w kolejce już czekają - jeżdżący na hulajnogach, wrotkach, deskach, Seagwayach - kazdy chciałby pewnie mieć swój dzień i zwrócić na siebie uwagę. Czekam też na zgłoszenia od pierwszych właścicieli bolidów, którzy zaczną domagać sie betonowego toru w miejscu Alei.

Dworzec kolejowy w Wieliczce został wyróżniony w konkursie Zabytek Zadbany. Konkurs ten organizuje co roku Narodowy Instytut Dziedzictwa. Kapituła doceniła wyeksponowanie zabytkowych walorów budynku, utrzymanie pierwotnego charakteru wnętrz oraz przywrócenie formy ogrodu przydworcowego. Jeśli chodzi o zabytki, to polskie koleje różnej maści mają duże doświadczenie - wystarczy wspomnieć nieustannie "przywracane do życia" pociągi EN57 zwane pieszczotliwie i nie bez powodu - "kiblami". Jak na ironię, akurat dworzec w Wieliczce pamięta znacznie lepsze czasy naszej kolei. A tej w Małopolsce - to już na pewno.

Zeby jednak i coś dobrego o kolejach powiedzieć, to PKP PLK ogłosiły przetarg na modernizację linii Chabówka – Zakopane wraz z budową łącznicy w Chabówce. Prace powinny się zakończyć w 2021 I wtedy czas przejazdu pod Tatry skróci się o ok. 30 minut. Przypominjmy, że w grudniu zakończyła się budowa łącznika w Suchej Beskidzkiej. Dzięki temu czas przejazdu pociągów do Zakopanego skrócił się o 15 minut. Kolejny kwadrans podróżni zyskają pod koniec tego roku po oddaniu łącznicy na Zabłociu. W ten sposób kolejne remonty zsumują się imponującą liczbę jakichś sześciu, siedmiu lat. Tu zawsze ogarnia mnie wątpliwość - a nie można by tego robić jednocześnie? Ale wtedy przypominam sobie, że przeciez żyję na najlepszym ze światów, który nawet nie śnił się budowniczym kolei w Andach, czy linii transsyberyjskiej. Oni po prostu zbudowali, bo nie wiedzieli że się nie da....

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0